Ztvárnění portrétu svého táty. To bylo úkolem asi sto šedesáti dětí, které se zapojily do kampaně Táta dneska frčí. Akci organizuje heršpické občanské sdružení Ententyky, které v letošním roce využilo nabídky a připojilo se ke kampaním Sítě Mateřských center a Ligy otevřených mužů.

„Samy jsme si mohly říct, jakou formou chceme vést kampaň a její základní myšlenku, která spočívá v posílení hodnoty otců v rodinách. I tátové jsou totiž důležití, nejen mámy,“ vysvětluje jedna ze tří předsedkyň Mateřského centra Ententyky Iveta Zástřešková.

Aby se do akce zapojilo co nejvíce rodin s ratolestmi, Zástřešková se svými kolegyněmi oslovila ještě další zařízení, jako jsou mateřské a základní školy z okolních vesnic. „Nabídli jsme jim, že se k nám můžou připojit. Kromě těch heršpických se nám tedy přihlásily děti z Hodějic, Nížkovic, Kobeřic, Rašovic a jedna třída ze Slavkova,“ vyjmenovává.

Nejrůznější portréty tatínků potom členky centra vystavily přísnému oku devítičlenné poroty. „Byla v ní třeba akademická malířka, starostové, učitelky mateřských škol, ředitelka základní školy, učitelka ze slavkovské umělecké školy. Porota ze všech sto šedesáti obrázků vybrala ty nejlepší, které bude vyhodnocovat. Příští středu potom oficiálně předáme dárky,“ objasňuje Zástřešková.

A jak chce vlastně mateřské centrum pomocí kampaně docílit zapojení hlav rodiny do výchovy a domácnosti? „Hlavní je, aby tátové přišli na výstavu, která bude teď v pátek a sobotu. Na takových akcích jsou totiž většinou aktivní hlavně mámy,“ vysvětluje Zástřešková. Všechny děti také dostaly pozvánku pro tatínky, kteří si potom na této výstavce můžou svůj portrét koupit.

„Snažíme se je přimět, aby přišli a zkrátka komunikovali se svým dítětem,“ říká předsedkyně. Podle ní se v dnešní době otcové svým dětem sice věnují mnohem více než dříve, ještě však mají co dohánět. „Pořád je totiž hlavní role táty opomíjená,“ dodává na závěr Iveta Zástřešková.