Zásoby včelařů jsou ale velmi malé. Někteří prodali všechen jarní med v domnění, že v létě sklidí další. „Na poslední schůzi se mně spousta včelařů ptala, jak jsem na tom s medem, protože nikdo z nich už žádný nemá," nastínil nepříznivou situaci předseda základní organizace Českého svazu včelařů ve Vyškově Stanislav Vašek.

Za vše podle něj může počasí, nejprve teplá zima, po které následovalo předčasné jaro, takže stromy rozkvetly a následně odkvetly dřív. V závislosti na počasí jsou snůšky v průběhu roku dvě až tři. Podle Vaška letos původně počasí slibovalo, že budou dvě, ale nakonec museli někteří včelaři letní med oželet úplně. „Na jaře běžně kvete všechno v etapách, takže včely sklízí nektar postupně, letos ale vykvetlo předčasně všechno zároveň, a pak nastala dlouhá prodleva, kdy nic nekvetlo," vysvětlil Hostaša.

Včelaři jsou každoročně závislí na počasí, úrodu neovlivní. „Existují včelaři, kteří včely přikrmují v průběhu snůšky, ale pak se to samozřejmě odrazí na kvalitě medu," podotkl Hostaša. Přestože podzimem činnost včel končí, práce včelařů ne, musí ještě připravit úly na další sezonu a včely na zimu.

TEREZA NOVOTNÁ