Podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. To je důvod, proč si Ivan Medek z Opatovic posvítil na vedoucího odboru dopravy vyškovského městského úřadu Petra Buchtu a podal na něj nedávno trestní oznámení. To je vyvrcholením dlouholetého sporu kvůli účelové komunikaci v Opatovicích, po níž jezdí nákladní auta k opatovickému lomu. To se Medkovi nelíbí. Navíc tvrdí, že je majitelem jedné její části.

„S tím ovšem Petr Buchta nesouhlasí. Žádal jsem ho o omezení přístupu náklaďáků na tuto cestu. To ale odmítl. Už jsem nevěděl, co dělat dál, tak jsem na něj podal trestní oznámení,“ uvedl Medek. Ten už dlouhá léta poukazuje na to, že nákladní auta jezdící k lomu likvidují nezpevněnou silnici. Taky tam víří prach, který mají někteří místní třeba i v jídle.

„Podle mě Buchta měří dvojím metrem. Protěžuje zájmy Českomoravských štěrkoven před zájmy běžných obyvatel. Nemám nic proti tomu, aby tudy jezdili obyčejní lidé. Ale náklaďáky tady opravdu nechci vidět,“ zdůraznil Ivan Medek.

Případ se tedy ocitl v rukou vyškovských policistů. „Věc jsme prošetřili a před nedávnem ji předali vyškovskému státnímu zastupitelství. Nejde však o to, že by náš kriminalista naznal, že je trestní oznámení oprávněné. Zkrátka je to záležitost, která musí být postoupená výš,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

Dokument tedy dorazil před pár dny na stůl vyškovského státního zástupce Radka Hůlky.

„Jde o poměrně komplikovanou kauzu, která se ke mně dostala na konci minulého týdne. Pan Medek podezírá vedoucího odboru dopravy ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Je tedy nutné prošetřit, jestli je to oprávněné nebo jde jenom o spor dvou soukromých osob,“ vysvětlil okresní státní zástupce. Ten se podle svých slov do zkoumání případu pustí tento týden.

Vedoucí odboru dopravy vyškovské radnice Petr Buchta však podezření Ivana Medka vyvrací. Tvrdí, že mnohé Medkovy problémy odbor řeší, a to od roku 2004.

„Jde o prašnost, znečišťování, rychlost aut, jejich průjezd kolem domu, ve kterém bydlí a je umístěný za Opatovicemi v blízkosti účelové komunikace mezi dvěma lomy. Ve všech případech, kde to zákon umožňoval, odbor dopravy panu Medkovi vyhověl,“ vzkázal Buchta přes mluvčí vyškovské radnice Danu Bednářovou.

Odbor dopravy podle něj podnítil jednání se zástupci vlastníka lomu a vedením města o řešení těchto problémů. Taky prý inicioval, aby městská policie kontrolovala rychlost vozidel. „K žádosti vlastníků lomu o prodloužení dobývacích práv odbor dopravy jako jediný ze všech dotčených orgánů dal Českému báňskému úřadu záporné stanovisko.

Tedy všechny tyto problémy jsme řešili,“ hájil se Buchta.

Ještě zdůraznil, že stejně jako odbor dopravy nevyhověl Medkově žádosti o zákazu průjezdu náklaďáků, tak ji zamítl i krajský úřad. „Odbor dopravy mu nevyhověl, protože mu to zákon neumožňuje. Pan Medek si v uplynulém období koupil kousek pozemku pod částí zmíněné cesty a myslí si, že je současně jejím vlastníkem. A taky že může rozhodovat o provozu na ní,“ doplnil Buchta.