Lidé se tak v sobotu můžou vypravit třeba do Slavkova u Brna, kde se na zámku od desíti hodin ráno do šesti hodin večer koná Den pro rodinu. „Jedná se o celodenní zábavný program v parku pro rodiče s dětmi," přiblížila akci Šárka Hálová ze slavkovského zámku.

Vstupné je zdarma, na děti bude podle Hálové čekat spousta atrakcí. „Bude tam například skákací hrad, nafukovací horolezecká stěna nebo skluzavka, vystoupení klaunů, kouzelníka a šermířů, ukázky výcviku dravců, ručních řemesel a další zajímavosti," vyjmenovala Hálová. Pro návštěvníky bude připravené také bohaté občerstvení.

Současně bude možné prohlédnout si zámek za zvýhodněné vstupné. „Kdo bude chtít, může se zapojit i do tomboly. Pokud lidé obejdou všechna stanoviště a splní všechny úkoly, můžou odevzdat hrací kartu na informačním stánku. Karta se pak zařadí do slosování," dodala Hálová.

Bavit se budou i ve Studnicích. Právě na sobotu totiž obec naplánovala oslavy 670 let od první zmínky o obci. „Oslavy jsou navíc spojené se sjezdem rodáků. V jednu hodinu odpoledne se všichni sejdeme na slavnostním zahájení za hasičskou zbrojnicí, pak vystoupí děti z mateřské školy a mažoretky," popsal začátek oslav starosta Studnic Zdeněk Preis.

Tím ovšem program neskončí. „Následovat bude barmanská show, položení květin k pomníku padlých hrdinů a potom od tří hodin odpoledne fotbalový zápas mezi svobodnými a ženatými," vyjmenoval Preis.

S oslavami se pojí i dny otevřených dveří v několika institucích v obci. „Otevřená bude knihovna, hasičská zbrojnice s prohlídkou hasičské techniky, mateřská škola, nebo obecní úřad s expozicí nálezů Klubu přátel historie Mechlov," dodal Preis.

Hlučnější budou sobotní Městské slavnosti v Bučovicích. Už podruhé se totiž švédské vojsko pokusí dobýt zámek v rekonstrukci bitvy z roku 1645. „Na naše poměry se jedná o velkolepou příležitost. Dobývání zámku bude trvat zhruba hodinu a půl," přiblížil vedoucí správy sportovních a kulturních zařízení v Bučovicích Josef Brychta.

Po celou sobotu budou návštěvníky bavit vystoupení historických skupin. „Jejich zaměření je různé, loni zahrnovalo žongléry nebo polykače ohně. Letos bude jejich produkce ještě bohatší," přislíbil Brychta.

Vyškovský zoopark na neděli přichystal Medový den. „V Hanáckém statku máme novou expozici včel. Pro návštěvníky bude připravená ukázka práce v úlu, stáčení medu, ochutnávka medu, medových jídel a prodej včelích produktů," přiblížila program Marcela Kopřivová ze zooparku.

Pro děti budou připravené dílničky. „Ozdobí si medové perníky, zkusí si z včelích plástů něco vyrobit a dozvědí se zajímavé informace o včelách," řekla Kopřivová.

Rodiče, kteří se bojí, že jejich děti přijdou do styku se včelami, Kopřivová uklidňuje. „Včely jsou ve skleněném úlu a za sítí, takže děti sice přímo uvidí, jak to v úlu vypadá a co tam včely dělají, ale do přímého kontaktu se vůbec nedostanou. Med budeme stáčet z už připravených rámů, které také budou bez včel," ujistila Kopřivová.