Sraz mají všichni účastníci jako už tradičně před hospodou. Posledních pár let byli Holubičtí zvyklí na to, že k oslavám masopustu patří zabíjačka. Letos i přesto, že v kotlech se vaří maso, se rozhodli tradiční zabíjení prasete vypustit. „Před nedávném zemřel řezník, který nám vždy pomáhal prase zabít. Protože je to ještě čerstvé, neměli jsme moc náladu něco takového organizovat. Proto jen symbolicky uvaříme maso," říká organizátor akce Miloslav Švábenský mladší, který se organizaci masopustního veselí věnuje už desátým rokem. „Stále mě to baví a myslím si, že je to skvělá věc," dodává a hned sedá do auta aby na místo přivezl jedny z účastníků průvodu, tak aby vše začalo včas.


MASKY NA MÍSTA

Jsou tu všichni. Skupina čtyřiadvaceti lidí. Někteří představují vojáky, nevěsty, místní plačky, ale je tu i medvěd, čert a dokonce i živý osel Otík. „Tak se začneme seřazovat, ať vytvoříme průvod a vyrazíme směrem nahoru k obecnímu úřadu," říká hlasitě Dalibor Koukal, který má na starosti organizaci masek. Tak aby byli všichni včas na místě, měli správné oblečení a vše šlapalo podle předem daného plánu. „Půjdeme za starostou, aby nám předal masopustní právo k veselí v obci, společně pak přehrajeme scénku pro lidi. Vrátíme se k hospodě, kde máme připraveno speciální vystoupení," dodává Koukal pustí hudbu, zamlátí do bubnů a zavelí k odchodu.

Ilustrační foto
Chřipková epidemie? V regionu nemocných ubývá

Celou skupinu už vyhlíží starosta Stanislav Přibyl, přece jen nabral průvod menší zpoždění. „Vítám vás tady a udělují vám masopustní právo. Upozorňuji vás, že nesmíte zničit obecní ani soukromý majetek a taky se opít tak, že se budete válet po ulicích," komentuje předání práva se smíchem starosta. Po připravené scénce se rozdělují masky do skupinek po dvou a zvoní na domy v okolí obecního úřadu. Někteří už čekají s připraveným vínem, slivovicí nebo jen penězi. Vše probíhá docela rychle a jednu ulici procházíme za hlasité hudby během pár minut a přidávají se i další děti i dospělí, kteří mají masky.

Teď už jde průvod k hospodě, kde už netrpělivě čeká asi třicet lidí na speciální vystoupení, které si organizátoři připravili. Rychle se, ale musí zahřát. Někteří stojí u kotlů a ohřívají si aspoň ruce, další volí buď čaj, slivovici, ale někteří i docela nečekaně pivo. Na představení čeká i Jana Zatloukalová, která přijela z Brna za spolužačkou. „Máme stejně staré děti a jsem tady už druhé. Líbí se mi ta atmosféra, která tu je. Myslím si, že je to moc povedené a vždy si to v Holubicích užijeme," říká Zatloukalová a už se otáčí směrem ke skupině, která začíná se svým představením o zabití prasete.

Mladík převlečený za prase vtrhne do davu. Zvuky, které vydává živé prase, má dokonale nacvičené a smějí se nejen děti, ale i dospělí. „Prase se nám zbláznilo, ale už přichází vojáci a řezník a dokonce i smrtka, tohle je konec prasečího života," říká Koukal a skutečně je to tak. Čtyři mladíci převlečení za vojáky odnášení prase na připravenou lávku, přichází řezník a prase umírá. Z jeho břicha vytahují kromě vnitřností i láhev od alkoholu nebo podprsenku. „To prase sežralo všechno," směje se Koukal. Když to, ale vypadá že je s prasetem konec přichází doktor. Ten praseti zašije břicho a to ožívá za bouřlivého potlesku. Teď se musí celá skupina najíst a pak hned vyráží projít celé Holubice. Mají toho před sebou ještě hodně co musí stihnout před večerní zábavou.

Netradiční komiksová výstava je k vidění v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově
OBRAZEM: Komiksová výstava ukazuje duševní onemocnění