Úprava se dotýká způsobu, jakým technika funguje. Sladěný má být provoz všech křižovatek. Dosavadní halogenová světla nahradí ledková. „Jasnější a viditelnější světla spotřebují méně energie a jejich intenzita se bude přizpůsobovat světelným podmínkám. V současnosti je ale hustota dopravy natolik velká, že ani nejnovější dynamické řízení výrazně nezmění její rychlost,“ upozornila radní.

Nově bude podle ní na soustavu připojená přes počítače také společnost Vyteza, která má semafory aktuálně ve správě. „Zvládne tak mnohem flexibilněji reagovat na případné poruchy nebo změny,“ dodala Mikulková. Harmonogram fungování opravených křižovatek nastaví ve spolupráci se strážníky a úředníky z dopravního odboru.

Požár bytového domu ve Vyškově.
Požár bytového domu vyhnal ve Vyškově dvanáct obyvatel, podívejte na následky

Náklady dosahují na šest milionů korun. Pět zaplatilo město z rozpočtu, zbytek pokryla dotace. „Moderní systémy mohou výrazně přispět ke zklidnění dopravy a k její větší plynulosti. To má dopad na bezpečnost, jasný a přehledný systém řízení dopravy je pro řidiče důležitý,“ reagoval na úpravy Pavel Čížek z Besipu. Plynulost provozu podle něj udržuje nízkou hladinu stresu, lidé za volanty se tak řízení věnují více, než když jsou například rozčilení.

V uplynulých letech přibyla nová světelná signalizace v Brněnské ulici a u Základní školy Tyršova. „S modernizací stávajících semaforů souhlasím. Vhodné by bylo přidání dalších i před zbývající školy, kde by byly v provozu pouze v době, kdy je v těchto místech zvýšený pohyb děti,“ uvažoval opoziční zastupitel Libor Bláha.