Využít některého by chtěla třeba Veronika Buriánková. „Láká mě práce barmanky. Pokud by nějaké takové školení bylo, projevím zájem. Ještě bych mohla jít do učení, ale tři roky jsou dlouhá doba. Rekvalifikace se mi z tohoto pohledu zdají lepší," je přesvědčená dívka.
Barmankou se asi díky úřadu práce v dohledné době nestane. Tedy pokud jeho pracovníky neosloví s konkrétní žádostí. „Snažíme se reagovat na aktuální situaci na trhu práce a na individuální požadavky klientů," řekla vedoucí oddělení poradenství a dalšího vzdělávání Úřadu práce ve Vyškově Jarmila Jelínková.
Pokud by jí úředníci nevyhověli, může vybírat z řady jiných kurzů. Podle ředitelky instituce Jaroslavy Šmejkalové se v letošním roce bude konat školení v oblasti administrativy, ekonomie a účetnictví, v informačních technologiích, skladovém hospodářství a strojírenství. „Nabízíme také svářečské kurzy i vzdělání v oblasti ostrahy a zdravé výživy," vyjmenovala Šmejkalová.
Nové vzdělávací programy otevřou v dubnu. „Zařazených do nich zatím máme pětačtyřicet klientů, kapacita ještě není zcela naplněná," sdělila s tím, že jde o obsluhu CNC obráběcích strojů, svařování, účetnictví nebo práci s počítačem. Průběžně nicméně připravují i další kurzy.
V loňském roce si podle ní díky projektům dalšího vzdělávání zvýšilo kvalifikaci čtyři sta jedenáct žadatelů o práci. Ke konci letošního února jich bylo zapsaných pětadvacet.
Že se absolventi rekvalifikací uplatní na trhu práce, nicméně není jisté. Otevřené dveře mají například ve vyškovské firmě Antreg. „A to z důvodu, že je nedostatek lidí, kteří mají strojírenské vzdělání. Na obsluhu strojů nám stačí absolventi kurzu programování nebo obsluhy CNC. Samozřejmě ale záleží na člověku, jestli je schopný práci zvládnout," zmínila Miloslava Kachlíková z personálního oddělení Antregu.
Podobně to vidí výrobně-technický ředitel Strojíren Bohdalice Zbyněk Hamšík. „V takových kurzech se uchazeč naučí něco z teorie a málo z praxe. Za těch pár lekcí není schopný naučit se to, co absolvent strojírenské průmyslovky," poukázal.
Podnik se zaměřuje na svařované ocelové konstrukce, a tak do výroby potřebuje hlavně svářeče. „Pokud jde o někoho, kdo má jen rychlé vzdělání, ale nestudoval strojírenství, zařadit ho je velice problematické. Nerozumí projektové dokumentaci, neumí značky, nezná problematiku svařování. Prakticky je schopný udělat svár, ale neumí pracovat podle výrobní dokumentace. To se nikdo nenaučí za týden, měsíc ani za dva," vysvětlil Hamšík.
Zájemce o práci nicméně firma neodmítá. Nejdřív je ale zkouší. „Během čtrnácti dnů až tří týdnů poznáme, jestli práci dokáže dělat, nebo ne," dodal ředitel. Většinou to končí kvůli nesamostatnosti dotyčného," dodal ředitel s tím, že si chtěli sami zaškolit i zaměstnance na nový laser.
„Dávali jsme si i žádost na vyškovskou průmyslovku, nikdo se nám ale nepřihlásil. Zřejmě všichni odcházejí na vysokou," krčil rameny Hamšík.