Meruňky nebo třešně zmrzly. Je to velká bída, hlásí ovocnáři z Vyškovska
Vyškov – Ovocnáři na loňský úspěšný rok nenavážou. Jarní mrazíky znamenaly pro rozkvetlé stromy citelnou újmu. Poté, co v dubnu sklesle hovořili hlavně o pomrzlých sadech peckovin, nyní obcházejí stromy, na kterých skutečně nic nemají. Ztráty jsou obrovské, někde i stoprocentní. Sklizeň ovocných plodů proto na většině míst Vyškovska letos vůbec nebude. „Sklizeň ořechů, meruněk a raných třešní se nás pro letošek netýká," potvrdil předseda vyškovského svazu zahrádkářů Jaroslav Kolečkář.
Upřesnil, že téměř všechny květy v důsledku jarních mrazů opadaly a pohled na holé větve potvrzuje, že letos bude výnos z ovocných stromů takřka nulový. „Nečekané mrazy nás pořádně zaskočily. Na stromech není absolutně nic a jejich celkový stav také není dobrý. U ořechů opadaly kromě plodících květů i samotné listy a až nyní začínají stromy opět obrůstat," shrnul ztráty na úrodě předseda.
Nulová úroda se nevyhnula ani meruňkovému sadu, který vlastní společnost Agria Nížkovice. „Je to smutné, nemáme v něm vůbec nic. Naprostá nula," okomentoval agronom družstva Martin Urban. Podle něj může za špatnou sklizeň nejenom mráz, ale i následné deště. „Nízké teploty nevidím jako jedinou příčinu. Sice i u nás byly, ale hlavní problém spočíval především v deštivém počasí. Když stromy vykvetly, včely dostatečně nelétaly a výsledkem je sad bez meruněk," poznamenal Urban.
Ani pro pěstitele švestek na Vyškovsku se letošní rok nevyvíjí dobře. „Napadla je puchrovitost způsobená houbou, která v jarním období prorostla do základu plodů. Ovoce se pak kazí a opadává," vysvětlil majitel zahradnictví Lubomír Lánský z Vyškova.
Jablka potěšila
Jedním z mála druhů ovoce, které se drží, tak zůstávají alespoň jablka. Stromy totiž vykvetly později. „Letos sklidím pravděpodobně pouze jablka. Očekávám také nějaké drobné ovoce, jako je rybíz a angrešt, ale jinak prakticky nic," dodal Lánský.
Ztráty na úrodě zasáhnou i výrobce pálenek. „U třešní, které přežily jarní námrazu, se začíná vyskytovat hniloba, ovoce opadává a plody jsou celkově nezdravé. Podobnou situaci sledujeme i u švestek. Celkové součty ztrát budeme mít až příští měsíc, ale už teď je jasné, že úroda bude o dost slabší než v minulém roce," potvrdil majitel drnovické pálenice Miloš Bastl.
Naopak většinu prodejců a zákazníků neúroda v regionu nijak zásadně nepostihne. Podle spolumajitele obchodu Ovoce a zelenina Hledík Iva Holzera se totiž v současné době prodávají v drtivé většině produkty od zahraničních dodavatelů. „Ovoce jako meruňky a broskve máme z dovozu. Naše cena na prodejně tak zůstává stejná," ujistil spolumajitel.
Jak proti mrazům?Obrana ovocnářů před mrazy je omezená. Technická zařízení k ochraně sadů, například protimrazové závlahy, svíce nebo promíchávání vzduchu pomocí ventilátorů, jsou podle mnohých velmi nákladná.