Oddělení bylo založeno jako jedno z prvních v republice, odborné pracoviště vede primář Theodor Kabilka. „Za zásadní považuji prevenci a tím včasný záchyt onemocnění, které ve svých počátečních stadiích většinou nemá žádné příznaky. A to je na tom záludné. V pozdějších stádiích pak může být léčba komplikovaná nebo mít fatální následky. Přitom se nemoc zachycená včas dá s poměrně vysokou účinností léčit,“ vysvětlil primář.

Pracoviště chirurgie Nemocnice Vyškov je školícím centrem miniinvazivní techniky MILOS.
Kýlu operují vyškovští chirurgové s moderními implantáty. Snižují zátěž pacienta

Zdůraznil, že muži se nemusí ničeho obávat. „Vyšetření proběhne v diskrétním prostředí za účasti vlídného personálu, je krátké a nebolestivé. Zájemci odebereme krev na takzvané PSA (prostatický specifický antigen, pozn. red.) u rakoviny prostaty a provedeme manuální a ultrazvukové vyšetření varlat,“ uklidňoval primář.

Vyškovští zdravotníci problému věnují dlouhodobou pozornost. „Ze zkušenosti víme, že těmi, kdo nakonec přivedou muže do naší ambulance, jsou často ženy, které o své zdraví prokazatelně pečují více, než jejich protějšky. Proto náš apel směřuje také k nim a doufáme, že ony budou motivovat své partnery, kamarády a další blízké k včasnému objednání a následnému vyšetření,“ dodal ředitel Nemocnice Vyškov Zdeněk Horák.

MŮŽE VÁS ZAUJMOUT: Vyškovská nemocnice dokončila magnetickou rezonanci. Systém krátí vyšetření

Zdroj: Deník/Jakub Dostál