Večerní zábava protáhnutá často do ranních hodin už podle obyvatel Rousínova ale překračuje únosnou mez. Sepsali proto petici. Problém se týká hlavně rousínovské herny Leon.

„Je známá pod názvem U Jelena. Problémová je prakticky každá cesta z hospody. Nicméně ve středu náměstí je problém nejpalčivější,“ potvrdil problémy rousínovský starosta František Havíř.

Právě podnik U Jelena se nachází na Sušilově náměstí uprostřed města. „Obyvatelům v okolí nejvíc vadí řvaní lidí, kteří vychází ven. Podnik navíc nemá zavírací dobu, funguje nonstop, což je pochopitelně problém,“ dodal Havíř.

V bytě nad hernou pobývala ještě nedávno družka majitele herny Lenka Tranová s malým dítětem. „Vadila mi hlavně hlasitá hudba z jukeboxu, kvůli které jsem nemohla spát. Po domluvě naštěstí přístroj nastavili tak, že po určité hodině hrál tišeji. Naštěstí už bydlím jinde, nemám s podnikem ani s majitelem nic společného,“ podotkla Tranová. Nad hernou teď žije nová rodina, také s malými dětmi.

Hodlají zasáhnout

Město zatím problém řeší domluvou na omezení provozu. Pokud bude neúčinná, hodlá proti takovým podnikům zasáhnout. „Uvažujeme o vydání obecně závažné vyhlášky, která by upravila zavírací hodinu podniků,“ nastínil řešení Havíř.

Zoufalí lidé často volají také strážníkovi městské policie v Rousínově Petru Minaříkovi. „Lidé už často v podnapilém stavu prochází podniky od ulice Rudé armády přes diskotéku a Záložnu až k baru U Jelena. Lidem hluk hodně vadí,“ poznamenal strážník.

Zatím je však na celé město sám, a tak nemůže být všude. „Pokud nemám službu, často druhý den slyším lidi nadávat, že situace byla v noci mnohem horší,“ přiblížil problém Minařík.

Rušení nočního klidu však není jediným projevem noční zábavy. „Lidem, kteří jdou třeba v sobotu ráno do práce nebo nakoupit, samozřejmě vadí zvratky na chodnících nebo ležící lidé,“ přidal další následky bujarého veselí Minařík.

Problémy s rušením nočního klidu však netrápí jen Rousínov. Trpělivost dochází i vedení Bučovic. I tam proto chystají vyhlášku, která bude provozní dobu podniků upravovat. „Obyvatelé si občas stěžují na prohřešky proti nočnímu klidu. Oficiálně ale zatím nikdo stížnost nepodal a neobjevila se ani na stránkách bučovických neduhů. Vyhlášku ale plánujeme,“ poznamenal bučovický starosta Radovan Válek.

Kromě diskotéky a dalších podniků na náměstí v Bučovicích vznikají problémy při hudební produkci v Hájku. „Hlasitou hudbu z Hájku vnímají především obyvatelé na Padělcích. Pokud trvá i po půlnoci, snaží se to hlídka strážníků vyřešit domluvou a ztišením hlasitosti. V létě jsou ale lidé zvyklí posedět trochu déle. Jde o to najít rozumný kompromis,“ dodal Válek.