Vyškované se letos můžou pokochat novou výzdobou nejen v centru, ale i v jeho blízkém okolí. Na náměstí, okružní křižovatce a přilehlých ulicích přibyly nové svítící ozdoby v podobě sněhových vloček. Stály zhruba sto šestapadesát tisíc korun. Zhruba dvacet sloupů zkrášlily dekorace i v Dědicích. „Je to stará výzdoba, která byla původně na náměstí. Montáž nás stála kolem třiceti tisíc korun,“ informoval vedoucí kanceláře starosty a tajemníka vyškovské radnice Stanislav Kolařík.

Vánoční strom letos dostala radnice od dárce z Dědic. Když se to lidé z vyškovského předměstí dozvěděli, snažili se prosadit, aby zůstal v Dědicích a zdobil tamní náměstí Svobody. Nebyl už ale čas ani peníze na změnu plánu, a tak smrk nakonec putoval podle dohody na Masarykovo náměstí. Za pokácení, instalování, montáž a uklízení počítá město zhruba s padesátitisícovou částkou. Výzdobu použije z loňska. „Jsou to světelné řetězy, ve kterých problikávají bílá světýlka. Tato výzdoba se nám osvědčila,“ je přesvědčená mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Strom pracovníci města slavnostně rozsvítí v neděli v šestnáct hodin. Přihlížející se můžou těšit i na krátký kulturní program.
Velké škody každoročně způsobují na vánočním osvětlení vandalové a zloději. V minulém roce dokonce krádež žároviček ve Vyškově vyšetřovala i policie. „Letos mám obavy z toho, že výzdoba je hodně nízko nad zemí,“ myslí si Kolařík.

Kvůli ukradeným žárovkám se letos rozzáří mnohem méně stromů v Bučovicích. „Kromě výzdoby na lampách osadíme jenom obrovskou přírodní túji na náměstí barevnými žárovkami. Protože je nám vloni lidé porozbíjeli a pokradli, budeme muset dokoupit nové a spravit vedení. Bude to stát dost peněz, proto letos neosvětlíme lípy před kostelem,“ informoval bučovický místostarosta Oldřich Holásek.

Podle vedoucího bučovických technických služeb Zdeňka Koudelky se předběžně počítá za nové žárovky s dvacetitisícovou částkou.

S krádežemi a ničením mají každoročně potíže také Ivanovice na Hané. Přesto chce tamní radnice kromě vánočního smrku, který jim daruje jeden z místních obyvatel, navíc ozdobit čirými žárovkami i kaštan. Podél hlavních cest rozzářily sloupy s osvětlením i vánoční motivy. Podle vedoucí správního odboru ivanovické radnice Hany Dostálové bude letošní vánoční osvětlení stát asi pětadvacet tisíc korun.

Přes každoroční krádeže barevných světýlek se chce rousínovská radnice opět přenést a osvětlení ještě víc rozšířit. „Posílíme osvětlení dalších šesti stromů na náměstí u staré radnice a u městského úřadu. Budou tam čiré žárovky. Na jehličnanech zůstane osvětlení barevné. Na sloupech na náměstí svítí hvězdy. Ozdobený strom je v každé místní části Rousínova,“ řekl Václav Hůlka z tamních městských služeb. Rousínov tak letos dá ze své kasy bezmála o sto tisíc korun navíc než obvykle.

I ve Slavkově mají vánoční osvětlení. „Roste zároveň se stromem, protože ho nesundáváme. Je už tak vysoký, že byl problém ho nazdobit. Další nazdobený strom je před spořitelnou. Celé osvětlení má stylizovaná tónovaná světla. Jednotlivé zdobení sloupů neděláme. Výzdoba náš už před lety stála zhruba třicet tisíc,“ informoval ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Aneta Dědičová