Nalákat další desítky, nejlépe pak stovky turistů do regionu se budou snažit už tradičně výstavní stánky na veletrhu cestovního ruchu Regiontour, který se bude od čtvrtka do neděle konat v pavilonu P brněnského výstaviště.

Představí se i většina měst Vyškovska. Nabídnou prakticky to stejné, co vloni. Třeba bučovická radnice se pro prezentaci rozhodla opět coby součást stánku Jihomoravského kraje. „Naši účast považujeme za přínosnou. Hodláme lidem představit bučovické památky, zejména pak renesanční zámek, a další atrakce jakými jsou nové letní koupaliště nebo krytý bazén. Perličkou bude vystoupení Josefa Boudy z bučovického Informačního střediska, který zazpívá jako Karel Gott Revival,“ lákal vedoucí bučovické správy sportovních a kulturních zařízení Josef Brychta.

Naopak okresní město a jeho partneři volí stejně jako v posledních letech samostatnou expozici regionu Vyškovsko. Ta bude mít velikost devětačtyřiceti metrů čtverečních. „Když jsme dříve vystupovali pod krajem, tak jsme byli trochu schovaní. Samostatný stánek se nám osvědčil. Kromě Vyškova se prostřednictvím expozice návštěvníkům představí také mikroregiony Drahanská vrchovina, Větrník a Ivanovická brána, dále akvapark, zoopark, vyškovský pivovar, Správa majetku města Vyškova se svým sportovním areálem a hotely Dukla a Nemojanský mlýn,“ vyjmenovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Zahraničními partnery jsou spřátelená města Vyškova, tedy slovenské Michalovce a polská Jaroslaw. Své propagační materiály budou zájemcům poskytovat i německý Döbeln a chorvatská Virovitica.

„Svoji expozici slavnostně otevřeme ve čtvrtek od jedenácti hodin. První den a polovinu dne druhého je veletrh věnovaný odborníkům, od pátečních čtrnácti hodin až do nedělních šestnácti hodin, kdy se brány festivalu definitivně uzavřou, bude patřit široké veřejnosti. Na stánku nebude chybět krojovaná obsluha, která tak návštěvníkům představí tradiční hanácké oděvy. Milovníci zlatavého moku jistě nepohrdnou ochutnávkou Vyškovského piva,“ lákala Bednářová.

Doprovodný program zpestří i hanácké folklorní soubory Trnka a Klebetníček nebo mažoretky Kalimero Vyškov. Celkové náklady dosáhly zhruba tří set tisíc korun. O téměř třetinu částky se podělí jednotliví partneři, zbytek uhradí město Vyškov.

Zahanbit se nenechají ani Slavkovští. I oni zvolili samostatný stánek. „Jako každý rok chceme prezentovat zejména slavkovské bojiště a zámek, na kterém je nově opravené nádvoří a přístupové cesty. Návštěvníky pozveme hlavně na celou řadu kulturních akcí, které budeme pořádat v nové turistické sezoně,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Naopak Rousínov bude na veletrhu chybět. „V předchozích ročnících jsme se účastnili společně s Vyškovem, které nás oslovilo i letos. Zájem ale neprojevila naše partnerská města, tak jsme letošní rok nechali být,“ vypověděla vedoucí odboru školství a kultury Eliška Škrobová.

Na novou zkušenost se naopak připravuje místostarosta Ivanovic na Hané Vlastislav Drobílek. Město se bude na brněnském výstavišti prezentovat jako součást mikroregionu Ivanovická brána. „Budeme nabízet krásy mikroregionu každý den od čtvrtku do neděle se všemi starosty jednotlivých obcí. Na veletrh jedu poprvé, takže moc nevím, jak to tam chodí a co můžu očekávat. V krojích ale rozhodně nebudeme,“ vtipkoval Drobílek.

MICHAL KOČÍ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI