Informace, že ministerstvo pro místní rozvoj má nově na podporu sociálního bydlení ve dvou výzvách připravenou přes miliardu korun, ho zaujala. Podpora je zaměřená na pořízení bytů, bytových domů, nebytových prostor a jejich úpravu pro potřeby sociálního bydlení. Města a obce můžou na jeden projekt žádat minimálně půl milionu, maximálně pak patnáct milionů. Ivanovičtí výzvu proberou na nejbližší radě. „Nyní opravujeme bydlení pro seniory. Nabízí se tak možnost přihlášení. Možná bychom podporu využili na zakoupení starého domu, kde bychom zřídili další sociální byty. Mám v hlavě i lokalitu, kde by to bylo vhodné," oznámil Drobílek.

Podobný dotační program může pomoci i dvěma domům v bučovické Slavkovské ulici. Domy byly už před devíti lety prohlášeny za kulturní památku, zoufale ale chátrají. Bučovické radnici ovšem vhodný titul chybí. „Ideální program stále hledáme. Výzvu jsem ještě nezaznamenal. Většinou ovšem máme právě kvůli tomu, že domy jsou kulturní památkou, problém se do nějakého titulu strefit," prohlásil místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Nová podpora∙ Novou výzvu ministerstvo spustí 20. června
∙ Jedna z výzev se týká vyloženě území se sociálně vyloučenými lokalitami

O sociální byty ve městě je podle něj obrovský zájem. „Žadatelů je hodně, i proto v projektu na opravu historických domů ve Slavkovské ulici máme zavedeno hned několik takových bytů," upozornil Horák.

V Rousínově v současnosti o zřízení sociálních bytů neuvažují. Pokud by něco v podobném duchu řešili, šlo by spíš o bydlení pro mladé rodiny. „Máme tak akorát vytipované lokality. Chybí i projektová dokumentace, takže letos o žádnou dotaci žádat nebudeme," zmínil rousínovský starosta Jiří Lukášek.

Toho, že populace stárne a že přibývá lidí s finančními problémy, si je dobře vědomý i třeba druhý muž vyškovské radnice Břetislav Usnul. „Projekty na podporu podobných skupin rád uvítám. Na nový dotační program se podrobněji podíváme," přislíbil místostarosta.

Žádnou výstavbu nemá na stole ani Slavkov u Brna. „Vlastníme dvě stě padesát bytů, z toho dvaašedesát v domě s pečovatelskou službou," informovala místostarostka města Marie Jedličková.

V plánu jsou proto spíš rekonstrukce stávajících bytů. „Vlastníme i jeden byt, který je určený pro lidi v akutní nouzi," sdělila místostarostka Jedličková.