„Rozpočet už máme připravený tak, aby mohl být po zasedání ustavujícího zastupitelstva 24. listopadu předložený novým radním a 15. prosince zastupitelům na jejich prvním řádném zasedání. Zatím nechci specifikovat částku, je ale vyrovnaný. Největší akcí za zhruba patnáct milionů bude rekonstrukce prostoru v okolí školy Nádražní 5 směrem ke hřbitovu a sídlu státní policie, a to včetně Cukrovarské ulice," informoval starosta Karel Goldemund.

Podle něj je rozpočet sestavený ve stejné režii jako ten letošní. „Rozhodně nebude omezující. Nezapomněli jsme tak například ani na dotace, granty a chodníky," nastínil starosta Vyškova.

Nachystaný rozpočet k projednání pracovním zastupitelstvem mají i v Bučovicích. „Drobné položky, jako jsou dotace pro neziskové organizace, sport a kulturu, ještě dolaďujeme. Rozpočet bude vyrovnaný, počítáme s částkou okolo sto třiadvaceti milionů," prohlásil starosta Bučovic Radovan Válek.

Město má pro rok 2015 v plánu dvě velké investiční akce. Tou první je oprava hasičské zbrojnice, druhou pak injekce do základní umělecké školy. „Na přibližně sedm milionů nás vyjde opláštění hasičky, počítat ale musíme i s výdaji za změny v interiéru. Byla totiž dřív využívaná jako radnice a rádi bychom ji přizpůsobili potřebám úřadu práce, který v ní sídlí v současnosti," objasnil Válek.

To opravy umělecké školy za šest milionů měly začít už letos. Kvůli problémům s projektem, který obsahoval nesrovnalosti, a jeho autor ho dodal až těsně před říjnovými volbami, bude termín posunutý. „Zanedlouho už ale zahájíme výběrové řízení na dodavatele," ujistil Válek.

Rozpočet prý posílil zejména v oblasti péče o majetek. „Například o veřejnou zeleň. Máme tak v plánu z lesoparku na kopci s kalvárií vytvořit moderní a vzdušný lesopark. Rozpočet budeme schvalovat 17. prosince. Ale už v pondělí zasedne pracovní zastupitelstvo, kde ho doladíme," dodal.

Stejné datum na schvalování připadlo také v Rousínově. Starosta města Jiří Lukášek zatím sumu neprozradil. „Dáváme ho totiž ještě ve spolupráci s odbory dohromady. Zdědili jsme velké investiční akce, jako je oprava náměstí nebo průtahu městem, které se přesunou i na příští rok. Proto uvidíme, kolik peněz nám zůstane. Nejspíš ale půjde o menší akce," předpokládal.

Podobně jsou na tom i Slavkovští, práce na rozpočtu jsou v plném proudu. „Konkrétní zatím ale nebudu. K zastupitelům ke schválení se dostane v prosinci. Co se týká větších investičních akcí, budou vycházet z našich volebních programů. Zaměříme se tak například na infrastrukturu," naznačil slavkovský starosta Michal Boudný.

To v Ivanovicích na Hané se rozhodli pokračovat v osvědčených krocích. Už několik let hospodaří s rozpočtovým provizoriem. „To znamená, že od ledna do března pracujeme každý měsíc s pomyslnou jednou dvanáctinou částky předchozího rozpočtu. Ten letošní byl přibližně šestatřicetimilionový na straně příjmů i výdajů," vysvětlil ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.

Rozpočet pak patnáctka vyvolených schválí v březnu příštího roku. „Jako výhodu vnímáme to, že neznáme neočekávané výdaje, které nás můžou do konce roku potkat. V lednu, případně únoru už vím, jak dopadl uplynulý rok po hospodářské stránce, takže se nám rozpočet lépe sestavuje," popsal šéf radnice.

Město je opatrné, i když v současné době hospodaří s přebytkem přibližně sedmi milionů. „Jenže dokončujeme práce na opravě školy a ty budeme muset předfinancovat, než nám přijdou dotace," zmínil. Na zasedání rady se podle něj na zásadních investicích zatím nedomlouvali. „Víme ale, kde nás tlačí pata. Část peněz tak bude určitě směřovat do oprav chodníků, cest a silnic. Byl bych rád, kdybychom investovali i do opravy staré radnice a rozšíření domu s pečovatelskou službou. To ale musíme nejdřív odsouhlasit," upozornil Drobílek.