Po několika měsících však obce a města zjišťují, že není co rozdělovat. Částky od státu jsou výrazně nižší než sliby a očekávání z počátku roku. Propočty ministerstva financí přitom vypadaly optimisticky. „Město Vyškov si mělo polepšit asi na patnáct milionů korun. Částka měla být oproti minulému roku víc než dvojnásobná. My jsme ale radši s žádným navýšením peněz dopředu nepočítali a řídili se částkami z minulých let," přiblížil situaci vedoucí kanceláře vyškovského starosty Stanislav Kolařík.

Že byla zdrženlivost na místě, se vedení města brzy potvrdilo. „Peníze sice nějaké chodí, ale ani zdaleka to neodpovídá původním číslům. Ke konci září jsme obdrželi v několika splátkách okolo devíti milionů. Částky, které postupně přichází, se navíc neustále snižují a nikdo už nevěří, že bychom nakonec celých patnáct milionů mohli obdržet. Naštěstí jsme nerozjednali žádné investice, a tak nemusíme nějaký projekt rušit nebo odkládat, " popsal současný stav Kolařík.

Situace je podobná i v dalších městech regionu. „Peněz chodí výrazně méně, než mělo, a nárůst bude jen malý, pokud vůbec nějaký bude. Přesná čísla začneme dávat dohromady v nejbližších týdnech a pak se rozhodneme, jak případné peníze navíc využít. K novince jsme byli od začátku skeptičtí, a tak jsme žádné projekty předem neprojednávali," potvrdil místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Z vývoje situace nemají radost sportovci. Změna ve výběru peněz z hazardu je připravila o část příjmů. A ty musí někde nahradit. „Systém nefunguje, jak by měl. Od města máme pouze stabilní příspěvky na mládež a provoz, ale peníze z hazardu nám zatím chybí. Pokles v příjmech odhaduji až na čtyřicet procent," vypočítal předseda vyškovského fotbalového klubu Štěpán Pataki.

Méně peněz může pro některé kluby znamenat vážné problémy. „Už tak je na tom sport v Česku špatně. Je závislý na nadšencích a dobrovolnících. Finančně ho při životě udržují obce. Jestli jim nějaké peníze navíc dojdou, snad je sportu vrátí. Pokud nic navíc nedostanou, bude už situace kritická. Peněz je bohužel stále méně," varoval šéf vyškovských atletů Jiří Hajzler.

Města nespokojenost oddílů chápou, sama ale mají možnosti velmi omezené. „Když se o novince na začátku roku začalo mluvit, tak se z toho udělalo velké téma a přišlo nám několik dopisů od sportovních asociací. Nemohli jsme jim ale nijak pomoci, když jsme sami neměli na účtu ještě ani korunu. Teď se jasně ukazuje, že údajné předání hazardních peněz obcím byla velká bublina a čísla byla silně nadhodnocená. Jednání s našimi sportovními kluby byla naštěstí klidná a obě strany situaci chápou a chtějí řešit," dodal Kolařík.

PETR JANDERKA