Odbor životního prostředí vyškovského městského úřadu dvakrát ročně vyhlašuje termíny, ve kterých je potřeba pokládat návnady. „Letos jsme zvolili jako první termín od 1. do 16. dubna. Opatření se budou týkat zejména potkanů, ale i dalších myšovitých hlodavců,“ prohlásila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Deratizace bude celoplošná. Povinnost hubit hlodavce mají všichni majitelé nemovitostí na území města, a to na vlastní náklady.

Pracovníci odboru životního prostředí provádějí namátkové kontroly. Zaměřují se především na firmy. „U rodinných domů je problematický vstup, majitel totiž nemusí kontrolní orgány vpustit do svého objektu. Víme ale, že lidé hlodavce hubí průběžně během celého roku, takže většinou problémy nebývají,“ řekla Bednářová.

Podle ní se kontroly zaměřují především na objekty a provozovny, kde by mohlo dojít ke kontaktu hlodavců například s potravinami. „Zkušenosti z kontrol v minulých letech ukazují, že v těchto objektech si na povinnou deratizaci zvykli, s prohřešky se příliš nesetkáváme,“ informovala Bednářová.

Radnice do deratizačních opatření investuje zhruba dvě stě tisíc korun ročně. „Tyto peníze jdou na deratizaci v budovách a na pozemcích v majetku města Vyškova a organizací městem řízených,“ uvedla Bednářová.

Prevence? Čistota a pořádek

Preventivní opatření je potřeba dodržovat celý rok. „To znamená udržovat čistotu a pořádek v obydlích, kolem sběrných nádob na odpadky, či zabránit přístupu hlodavců k potravinám a jejich zbytkům,“ upozornila Bednářová.

Na hlodavce si posvítí také třeba v Bučovicích. A to 31. března, 7. a 16. dubna. „Opatření se zaměří na všechny hlodavce, ale zejména na potkany v kanalizačním potrubí,“ informoval vedoucí odboru životního prostředí bučovického městského úřadu Miloslav Babyrád.

Hlodavce v Bučovicích bude hubit zlínská firma Deratex. Radnice vyzývá obyvatele ke spolupráci při vyhledávání zvířat, která se mohou vyskytovat i v okolí rodinných domů a hospodářských budov. „Je možné se přitom obrátit na pracovníky firmy anebo na městský úřad,“ uvedl Babyrád.

Pro vlastní potřebu si obyvatelé mohou zakoupit u firmy nástrahy proti hlodavcům.