Například Vyškov si má podle propočtů polepšit o víc než tisíc korun za každého obyvatele. „Na základě novely zákona o rozpočtovém určení daní by se nám mohly teoreticky zvýšit příjmy ze sdílených daní o pětadvacet milionů korun. V současné době dostáváme osm tisíc korun na hlavu, po změnách by to mělo být devět tisíc dvě stě korun na osobu," uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.

Výhra je to však jen na první pohled. Stát chce totiž městům ubrat peníze jinde, navíc daně jsou nejisté. „Naše výpočty nemusejí být přesné. Může přijít výpadek daňových příjmů a k těm předpokládaným pětadvaceti milionům se nedostaneme, je velice těžké dopředu odhadovat situaci," podotkla Ryšánková.

Připomněla, že stát chce krátit dotace do školství. „Jde o částku přes tři miliony korun. Stát to odůvodňuje právě tím, že tyto peníze budeme mít už započítané v daních. V tuto chvíli tedy zatím vůbec nevíme, jak bude z hlediska příjmů příští rok pro Vyškov vypadat, vše ukáže čas," řekla mluvčí.

Také nárůst příjmů ve Slavkově u Brna má městský rozpočet značně vylepšit.. „Po schválení novely se má příjem města navýšit o patnáct milionů korun. Je to samozřejmě předběžný, orientační propočet, přesto je to zcela jistě pozitivní změna," uvedl starosta Slavkova Ivan Charvát.

Peníze navíc podle něj můžou posloužit k rozvoji města. „Prioritou pro příští roky jsou u nás investice do dopravní infrastruktury, ať už jde o silnice, chodníky nebo parkovací plochy. Podstatná část získaných peněz by tak mohla posloužit právě v této oblasti," podotkl starosta.

Na další projekty

Zbytek peněz plánuje město použít na spolufinancování projektů placených z dotací. „V žádném případě neuvažujeme o tom, že peníze získané díky novele použijeme na běžné provozní výdaje. Ty se stále snažíme udržet v rozumné výši a nenavyšovat je," vysvětlil Charvát.

V Bučovicích čekají až na schválení novely, zatím tak nechtějí moc spekulovat. „Měli bychom si polepšit asi o čtrnáct milionů korun. Jsme ale opatrní, protože nevíme, kde nám vláda příjmy naopak sníží. Takže až budeme vědět skutečné navýšení příjmů ze sdílených daní, budeme plánovat, jak s penězi naložíme," řekl místostarosta Bučovic Jiří Horák.

Naopak Ivanovice na Hané mají jasno. „Pokud poslanci novelu schválí v takové podobě, v jaké je navržená, náš roční příjem se zvedne ze současných šesti tisíc osmi set korun na osobu na devět tisíc dvě stě. To znamená zisk asi sedmi milionů korun. Na druhou stranu musíme počítat s tím, že teď ještě obce dostávají od státu například dotace na vzdělání nebo na výkon veřejné správy, to však možná po schválení novely platit nebude," uvedl starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Zvýšené příjmy chtějí Ivanovičtí vložit hlavně do bezpečnostních opatření. „Několik prioritních oblastí máme. Chceme jednak dokončit zateplení základní školy a s tím související výměnu oken, je potřeba také opravit chodníky a dodělat věci, na které dříve peníze nezbývaly. Především nám jde ale o bezpečnost a o zřízení městské policie, která nám dlouhodobě chybí," doplnil starosta.