DISKUTOVAT MŮŽETE DOLE POD ČLÁNKEM

Pokud nějaká ze stavebních firem bude mít zájem postavit nové bytové domy ve Slavkově u Brna, zřejmě bude mít smůlu. Územní plán města totiž s další výstavbou takřka nepočítá. Zbývá jen několik parcel, o něž už investoři projevili zájem.

„Jde o tři lokality, kde je nyní ještě možné stavět. Těmi jsou sídliště Zlatá Hora a Nádražní a potom nároží Brněnské ulice a Koláčkova náměstí. Stále se ovšem počítá s výstavbou na Zelnicích, tam jsou ale bohužel potíže kvůli nedobudované druhé etapě protipovodňové ochrany města,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát.

Všechny zmíněné oblasti už ovšem mají i své zájemce. Potvrdil to vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj. „Právě ve středu se sešla komise pro rozvoj města a záměry stavebníků posvětila s tím, že je postupuje výš. Zelenou jim tedy musí dát ještě rada a potom zastupitelstvo,“ uvedl Lokaj.

Ve dvou slavkovských lokalitách, a to na sídlišti Zlatá Hora a Nádražní, mají vyrůst nové bytové domy. Třetí místo vhodné pro výstavbu ovšem s bytovými domy nepočítá. „Tam si soukromý investor postaví budovu, v jejíž spodní části bude mít kanceláře a v horní byt,“ upřesnil vedoucí odboru rozvoje a investic.

Aby ovšem mohly další dvě firmy postavit ve Slavkově byty, musí tam vybudovat mimo jiné dopravní infrastrukturu. „Na Zlaté Hoře, v místě, se kterým územní plán počítá jako se stavebním, žádné silnice ani chodníky nejsou. Jde o polňačku. A na sídlišti Nádražní jsou ve velmi špatném stavu,“ řekl vedoucí slavkovského odboru investic a rozvoje.

Firmy, které mají o výstavbu ve Slavkově zájem, se této podmínky ovšem neděsí. Jednou z nich, jež chce stavět na Zlaté Hoře, je například brněnská společnost, která staví bytovky také v Bučovicích na sídlišti U Škol.

„V dané lokalitě jsme postavili už tři bytové domy a rádi bychom ve výstavbě pokračovali. Zákazníci byli spokojení a dokonce už víme o dalších zájemcích, kteří by tam chtěli bydlet,“ svěřil se syn majitele podniku Pavel Čáslava mladší.

Zatímco přípravy na stavbu na uvedených sídlištích jsou teprve v plenkách, na Zelnicích je už výstavba na spadnutí. „Jednatel firmy už požádal o povolení na stavbu dopravní infrastruktury a také o stavební povolení. Předpokládám, že letos někdy na jaře se dělníci pustí do prací,“ uvedl Lokaj.

Postupně budou stavět tři bytovky. První z nich by podle Lokaje mohla být dokončená ještě letos.

„Stavba jedné je ovšem naplánovaná na místě, kde je aktivní záplavová zóna. Dokud se problém nevyřeší, na její postavení zřejmě podnik nyní povolení ani nedostane,“ dodal vedoucí odboru rozvoje a investic.

Z hlediska bydlení patří Slavkov u Brna mezi nejatraktivnější lokality na Vyškovsku. O město je zájem jak kvůli pěknému prostředí a kvalitní infrastruktuře, tak hlavně kvůli blízkosti a dobré dopravní dostupnosti Brna. Nemovitosti tam tedy patří k nejdražším v okrese. Pořízení bytu nebo rodinného domu tam je podstatně nákladnější než ve Vyškově.