Zvýšit bezpečnost dětí, které denně chodí do školy po silnici. O to se postarala bučovická radnice, když nechala udělat nezpevněný chodník podél cesty v tamní ulici U Škol směrem k Černčínu. Podle mnohých lidí chvályhodná věc. Jenomže má jeden háček. Chodník je postavený načerno.

„Slyšela jsem, že se město vůbec nezeptalo majitele pozemku, jestli tam může něco takového vybudovat,“ tvrdila bučovická zastupitelka Jana Vlachová.

Pracovníci tamního odboru rozvoje a výstavby se k záležitosti moc vyjadřovat nechtěli. „Situaci přesně neznám. Že jde o černou stavbu nemůžu potvrdit,“ uvedl vedoucí zmíněného odboru Roman Seitl.

O dost sdílnější byl bučovický místostarosta František Šujan. Bez jakýchkoliv okolků přiznal, že město opravdu chodník nechalo postavit načerno. „Je to kvůli objížďce. Dennodenně tímto místem procházejí děti. Musí chodit po silnici, protože tam žádný chodník není. Jenomže teď tudy bude kvůli uzavírce mezinárodní silnice jezdit spousta aut,“ vysvětlil místostarosta.

Ten také uvedl, že jde o přechodnou stavbu. Protože prý radnice neměla moc času, aby jednala s majitelem, rozhodla se pro rychlé řešení. „Bylo zbytečné dělat projekt i kolaudaci, když tam chodník bude dočasně. Je pravda, že jsme se nikoho neptali. Ale jde přece o bezpečnost dětí, takže by to měl každý pochopit. Například zemědělci, který to má od majitelů pronajaté, to nevadilo. Ani se proti tomu nikdo neozval,“ řekl Šujan.

Kdyby to ovšem lidem vadilo, nechala by prý radnice dát pozemek okamžitě do původní stavu. To každopádně podle něj udělá, jakmile skončí práce na „padesátce“.

Vyjádření alespoň některého z majitelů pozemků se redakci Vyškovského Deníku nepodařilo zjistit. Místní však načerno postavený chodník vítají. Oceňuje ho hlavně vedení tamních základních škol. „Netuším, jestli stavbu někdo povolil nebo ne. Ale určitě je dobře, že tady alespoň po dobu uzavírky bude. Hodně se zde zvýší provoz. Kdyby děti stále chodily po silnici, nebylo by to moc bezpečné,“ myslí si například ředitel Základní školy 710 Jaroslav Horáček.