Průsečná křižovatka leží v žaludku řadu let vyškovským silničářům i městu. Podle vedoucího technicko-správního úseku vyškovských cestářů Jana Olejníčka je na vině nevhodný úhel křižujících komunikací a nedostatečný rozhled hlavně pro auta, která přijíždějí právě od Radslavic.

Můžou za to podle něj i parkovací stání v pruhu naproti areálu vojenské akademie. Za těmi stojí vyškovská radnice. „Rozhled výrazně zhoršila investice města, které zřídilo parkovací pruh. Auta pak zasahují až do rozhledového pole křižovatky," připomněl Olejníček.

Proto se už několik let mluví o možnosti postavit v místě kruhový objezd. Silničáři možnost přestavby řeší už od roku 2008 s brněnskou stavební fakultou. „Následně jsme zadali zpracování investičního záměru. Ten je schválený k dalšímu pokračování projekční přípravy," poznamenal Olejníček.

Podle starosty Vyškova Karla Goldemunda ovšem přestavba už není hudbou vzdálené budoucnosti. „Investorem kruhového objezdu jsou silničáři, my bychom zajistili doprovodné práce. Tedy úpravu okolních ploch včetně chodníků, aby stavební zásahy šly ruku v ruce a měly svou logiku. Křižovatka je nešikovná, a ač se v ní nic zásadního nestalo, jde o dlouhodobý dopravní problém. Jsme teprve před projektem, ale práce by se mohly uskutečnit v roce 2017," naznačil první muž vyškovské radnice.

Křižovatce u areálu vojenské posádky chybí podle města a silničářů pořádný rozhled. Vyškované si myslí něco jiného: i kvůli malému provozu.

Plány se naopak příliš nezdají Leopoldu Mazalovi, který nedaleko křižovatky bydlí. „Jsem docela překvapený, protože provoz v místě rozhodně není velký. A stroje armády nejezdí tak často. Auta trochu cloní, ale peníze bych dal jinam," prohlásil muž.

Nehodu nepamatuje

Zastáncem přestavby není nakonec ani Vymazalová. „Spíš bych vyřešila lepší parkování u základní školy. Křižovatka je trochu nešťastná, ale nějakou kolizní situaci jsem nezažila. I když mě připadal zbytečný už i kruháč u Dukly, ale asi je tam provoz plynulejší," připustila žena.

Ještě letos má být podle technického vedoucího silničářů hotová dokumentace pro územní přípravu stavby a pro získání příslušných práv k pozemkům. „V průběhu příštího roku, pokud se nám podaří získat územní rozhodnutí, bychom mohli mít vypracovanou stavební dokumentaci a získat stavební povolení," popsal Olejníček. Do té doby hodlá město v místě zajistit provizorní řešení. „Do konce roku uděláme pro lepší přehlednost nástřik vodorovného dopravního značení," informovala mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková.