Vleklou kauzu, na kterou jako první upozornil Deník Rovnost, v pátek opět projedná Okresní soud ve Vyškově, kde Hrubý vystoupí jako svědek. „Celá věc by nemusela k soudu, kdyby s námi někdo normálně jednal. Celou dobu mi šlo o to, abych dostával normální nájemné za užívání našeho pozemku. Bohužel s nikým se nedá domluvit,“ dodal Hrubý.

Kauza se táhne už jedenáct let. Rodina Hrubých kvůli zastavěné cestě žaluje město. Odehrálo se několik soudů i mimosoudních jednání. Radnice se neúspěšně pokusila dohodnout na ročním nájemném ve výši pětadvaceti tisíc korun. „Čekáme, až rozhodne soud. V pátek určitě výsledek nepadne, protože jednání našich soudů je tristní, “ odhadl starosta Jiří Horák.

Rodina Hrubých si kromě ročního nájemného nárokuje i ušlý zisk. Také podle posudku, který si nechala vypracovat. Město se brání svou expertízou a tvrdí, že se v minulosti domluvilo s otcem Jiřího Hrubého mladšího, kterému pozemek patřil původně, než jej převedl na vnučky.

Hrubý mladší několikrát uzavřel příjezdovou cestu ke koupališti závorou a zaparkovaným vrakem auta. Podle právníka města Roberta Holfeuera na to ale neměl právo. „Město se v takovém případě může okamžitě domoci nápravy. Je totiž důležité rozlišovat dvě věci, pozemek a cestu,“ odůvodnil před časem.

Soud se také zabývá otázkou, jestli půda vůbec Hrubým patří. Případ spěl k řešení v roce 2014, kdy vznikly smlouvy na nájemné padesát tisíc korun. Město ale v tu dobu změnilo právníka, stal se jím právě Holfeuer. A podle znaleckého posudku, který má k dispozici, byla odhadní cena parcel stanovená na šestadvacet tisíc korun za rok, které jsou Bučovice ochotné platit. S tím rodina Hrubých nesouhlasí.

PAVEL VIČAR