„Mám obavy, že jde o protiprávní jednání. Žádám, aby se prověřilo,“ řekl zastupitel Rostislav Bílek.

Podle starosty Františka Havíře šlo strážníkovi o to, aby ve službě vzbuzoval důstojnost a působil oficiálně.

Podle všeho však nápis skutečně zákonu neodpovídá. Vyhláška o obecní policii totiž stanovuje, že vozidlo trvale užívané městskou policií musí být bílé barvy s tmavě modrými nápisy dané velikosti po obou stranách auta a na zadní části. „Vůz jiné barvy než bílé lze výjimečně použít, pokud bude těmito nápisy na bílém podkladu označený na obou předních dveřích. Takové případy ve Vyškově nastávají třeba na silvestra, kdy potřebujeme posílit hlídky a půjčujeme si vozy z městského vozového parku,“ řekl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček.

Dodal, že v praxi se může stát, že obec nebude mít dostatek finančních prostředků, aby pořídila auto, které by sloužilo výhradně obecní policii. V tom případě lze použít například výměnné magnetické tabule.

Podmínkou ale je, aby vlastníkem auta byl městský či obecní úřad. I tato záležitost zastupitelům není zcela jasná. „Mám obavy, že jde dokonce o soukromý vůz. Podrobnosti neznám, protože na zastupitelstvu jsme strážníkovi schvalovali pouze stejnokroj, nikoli auto. Je třeba to dořešit,“ dodal Bílek.

Zastupitelé nakonec odhlasovali, že označení auta nechají prověřit a uvést do pořádku.