Vše o komunálních volbých 2010 na Vyškovsku čtěte ZDE

Potíže s bezpečností ve městě a nepřizpůsobivými lidmi, chybějící městská policie, ale také málo oddechových zón, nedokončený územní plán, chybějící inženýrské sítě a neopravený hřbitov. To jsou záležitosti, s nimiž by se mělo budoucí vedení města vypořádat.

Nepříliš harmonické je hlavně soužití většiny s tamní romskou komunitou. Vyškovský deník Rovnost opakovaně informoval o stížnostech sousedů Romů na hluk a nepořádek. Jeden z místních na sebe před třemi lety dokonce upozornil hladovkou. Do souvislosti s Romy dávají obyvatelé města také epidemii žloutenky, která už několik týdnů ve městě řádí.

Město se proto rozhodlo, že se některých problémových Romů zbaví. Ve spolupráci s firmou, na jejímž pozemku stojí romský dům, využilo skutečnosti, že Romové upadli do exekuce. Firma za ně vyrovnala pohledávky s tím, že se vystěhují do náhradního bydlení. „Řešení problematiky sociálně vyloučených skupin obyvatel nebylo podle našich představ,“ říká dnes starosta Ivanovic na Hané Josef Lysák.

Nepořádek ve městě nicméně nelze házet jen na Romy, má ho na svědomí také znuděná mládež popíjející v centru města. V Ivanovicích se sice podařil prosadit třeba zákaz pití alkoholu na veřejnosti, ale s jeho dodržováním je to už horší. Ve městě není služebna státní policie a strážníky se nynější vedení města kvůli nákladnosti neodhodlalo zavést. Pro některé politiky je ale bezpečnost nejdůležitější částí jejich programu. „Prioritní je podle mě zřízení městské policie ve spolupráci s okolními obecními úřady,“ myslí si například předseda místní ČSSD Karel Dřímal.

Podle něj by bezpečnost zvýšilo i nainstalování bezpečnostních kamerových systémů, které městu stále chybí.

Podle lídra KSČM Jaroslava Slámy by město mělo lépe pečovat o podnikatele, kteří by mohli přinést nová pracovní místa. „Co je ale mimořádně nutné, je péče města o rozvoj podnikatelských aktivit a také průmyslových zón,“ uvedl Sláma.

To už ale všechny pozemky k podnikání údajně rozprodalo. „Pozemky pro původně navrhovanou průmyslovou zónu město prodalo soukromým subjektům a v současnosti nemá žádné další pozemky pro vytvoření nové zóny pro firmy a obchodní společnosti,“ vidí jako problém Dřímal.

Na druhou stranu si ale město polepšilo v tom, že v Ivanovicích už je kanalizace hotová. V místní části Chvalkovice na Hané ji dělníci dokončí ještě letos. „Za nejdůležitější považuji rozšíření kanalizace v Ivanovicích na Hané a odvod splaškových vod z části města za Hanou na čistírnu odpadních vod. Druhou významnou akcí je budování splaškové kanalizace v místní části Chvalkovice na Hané, která právě vrcholí a bude dokončena do konce listopadu letošního roku,“ shrnul starosta Lysák.

Co ale v Ivanovicích některým politikům velmi chybí, je sportovní areál nebo hřiště a další místa, kde by nejenom mládež mohla trávit svůj volný čas. „Bohužel se neuskutečnil záměr vybudovat víceúčelové hřiště třetí generace a nebo hřiště mezi školou a sokolovnou,“ řekl lídr Nestraníků Jan Suchomel.

S tím souhlasí i čelný kandidát lidovců Vlastislav Drobílek. „Nepodařilo se vytvořit skutečně otevřené sportoviště pro širokou veřejnost, vytvoření možností pro vyplnění volného času a společenských aktivit našich náctiletých, jako třeba skatepark, fitnescentrum, bowling. Pro slíbený skatepark se nenašlo místo, poté zase nebyly peníze,“ vyjmenoval.

JAKÉ NÁZORY NA PROBLÉMY V IVANOVICÍCH MAJÍ JEDNOTLIVÍ LÍDŘI STRAN SE DOČTETE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ VYŠKOVSKÉHO DENÍKU ROVNOST.