Kompostárna stojí v Krásensku od roku 2010. Projekt za víc než čtyři miliony korun zaplatila z 90 procent dotace z Operačního fondu Životní prostředí. „Kontrolovali veškeré dokumenty ke každému našemu kroku, každý posun nám museli schválit. Najednou po čtyřech letech našel vyškovský finanční úřad nepatrnou chybu v zadávací dokumentaci," popsala starostka Krásenska Hana Šíblová.
Podmínkou ve výběrovém řízení bylo předložení tří referencí za poslední tři roky. Vítězná firma ovšem měla jednu z nich starší. „Nikdo z nás ani z těch, co dokumenty přebírali, si toho nevšiml. A ani jsme tím nikoho nepoškodili," poznamenal koordinátor Mikroregionu Drahanská vrchovina František Vlk.
Nesrovnalost byla zjištěná při daňové kontrole. „Šlo o pochybení při vyřizování veřejné zakázky. Finanční úřad pro Jihomoravský kraj proto mikroregionu vyměřil odvody do Národního fondu a do Státního fondu životního prostředí," řekla jeho mluvčí Lenka Brandtová.
Ještě předtím ale mikroregionu hrozilo, že bude muset vrátit dotaci v plné výši včetně stoprocentního penále. Nakonec však přes různá protestní odvolání dostal uloženou pouze vratku části dotace. Vyčíslená ovšem byla zhruba na devět set tisíc korun. „Kdybychom měli na svědomí nějakou hrubou chybu, pochopíme to. Stejně tak kdybychom dostali pokutu dvacet tisíc. Tato částka je ale nepřiměřená. Sice jsme ji zvládli zaplatit, podělila se o ni pětice obcí, které kompostárnu využívají, ale spokojení s výsledkem nejsme," řekl Vlk.
Tím, že sumu zaplatili, považuje Fond podle Brandtové věc za ukončenou. Mikroregion ale zvažoval, že půjde do soudního sporu. „Vzhledem k tomu, že bychom po dobu jeho trvání nemohli žádat o další dotace, a tím si uškodili ještě víc, rozhodli jsme se, že od něj ustoupíme," dodal Vlk.
Kompostárna přitom byla podle Šíblové dobrým počinem. A to nejen z ekonomického pohledu. „Pojme víc odpadu, než kdyby nám ho svážela nějaká firma. Je to i ekonomičtější a ekologičtější než vozit bioodpad dvacet kilometrů daleko. Podle nás stát potřebuje vrátit nějaké peníze do své kasy. Byli jsme jedni z prvních, kde takto začali třídit bioodpad. Všude nás vyzdvihují. Místo toho, aby nás stát motivoval, nás potrestal," byla rozhořčená Šíblová.
Podobný scénář řeší i ve Slavkově u Brna. Jde o kompostárnu, která ve městě funguje sedmým rokem. Na počátku kauzy stojí kontrola z finančního úřadu na začátku loňského roku. Konstatovala, že město při výběrovém řízení pochybilo. Mělo porušit rozpočtovou kázeň tím, že někdo z výběrové komise napsal v jedné nabídce v položce doprava a servis nula korun místo jedné. Vzhledem k tomu, že daná položka byla jedním z hodnotících kritérií řízení, nula v ní nebyla možná. „S finančním úřadem nyní jednáme, podali jsme několik odvolání a podnikli několik právních kroků. Teď věc řeší Finanční úřad v Praze," nastínila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.
Už víc než rok čeká na rozhodnutí finančního úřadu také vyškovský zoopark, který čelí nařčení z diskriminačních podmínek výběrového řízení na dodavatele stavby Hanáckého statku. Hrozí, že bude muset vrátit devadesátiprocentní dotaci. Včetně penále by šlo o desítky milionů. „Asi v březnu jsme podali argumenty a čekáme na závěrečnou zprávu. Je ale červen a nic se neděje," pokrčila rameny zástupkyně ředitele zooparku Dagmar Nepeřená. Dodala, že je to zhruba čtrnáct dní, co zoopark dostal zprávu od poskytovatele dotace. „Píše se v ní, že je projekt uzavřený. Obsahuje i hodnotící zprávu, která říká, že je z jejich pohledu vše v pořádku," poukázala Nepeřená.
Na dotaz Vyškovského deníku Rovnost, zda jsou kvůli podobným pochybením milionové sankce adekvátní, sdělil mluvčí Finančního úřadu Jihomoravského kraje David Stančík, že s ohledem na zákonnou povinnost mlčenlivosti úřad nemůže komentovat jednotlivé kauzy. „Vždy však postupujeme v souladu s právními předpisy, postupy a výpočty v nich obsaženými," zmínil Stančík.