Další díly seriálu
Mikroregion Vyškovska
čtěte ZDE

Může se pochlubit velmi rozmanitou krajinou, ve které se zalesněné pahorkatiny střídají s malebnými údolími, loukami, úrodnými poli nebo rybníky i potoky. Nabízí tak turistům hned několik míst k vycházkám a výletům.

Ždánický les měří jedenáct tisíc hektarů a táhne se od Bošovic na východ do údolí, kde vede železniční trať od Nemotic, dále na Kyjov a do Vlárského průsmyku.

Dobrovolný svazek obcí Ždánický les a Politaví tvoří sedmadvacet měst a obcí. Je zajímavý tím, že nekopíruje hranice okresu, ale sjednocuje se podle přirozeného charakteru krajiny, tudíž zasahuje i do hodonínského okresu.

Prvořadým úkolem sdružení je řešení palčivých otázek týkajících se každodenního života a ekologie. Jednou z nich je například evidence a následná likvidace černých skládek v mikroregionu.

Navíc díky iniciativě svazku byl roku 1996 prohlášen Žďánický les za přírodní park.
Myšlenka vytvořit mikroregion vznikla už na počátku devadesátých let. Zakládající smlouvu nakonec na slavkovské radnici zástupci slavnostně podepsali 10. května 1995. „Původní název zněl pouze Politaví, hybnou silou byl bývalý slavkovský starosta Stanislav Koukal, který oslovil další obce, a dnes jich je sedmadvacet,“ uvedl předseda svazku Jaroslav Šimandl. Úsilí zdaleka nebylo zbytečné, protože svazek slaví právě o nadcházejícím víkendu patnáctileté výročí.

A návštěvníci se mají rozhodně na co těšit. Od nedělní třinácté hodiny se ve slavkovském zámeckém parku rozezní tóny nejrůznějších hudebních nástrojů, které potěší vyznavače hudby dechové až po hudbu klasickou. Pro lidi jsou přichystaná i vystoupení mažoretek, pěveckých sborů nebo cimbálovky. Předvede se třeba i skupina historického šermu, zájemci si vychutnají také pohled na historické velocipedy nebo na zažehlování korálků.

Za uplynulých patnáct let tak představitelé jednotlivých obcí a měst mohou spočítat, kolik se podařilo zajistit naučných tabulí, propagačních tiskovin, turistických map nebo vybudovat cyklostezek. „Jsme rádi, že se každoročně daří pracovat na cyklostezce, která bude jednou spojovat Bučovice a Újezd u Brna,“ prohlásil Šimandl.

Svazek se podle jeho slov vyznačuje spíš malými, ale o to víc atraktivními setkáními. „Peníze jsou problémem všude. Neděláme nějaké velké akce,“ pokračoval. Připomenul tak třeba letní sportovní akci za poznáváním regionu, která je vždy ukončená na konci prázdnin předáním průkazek s uvedením jména a otištěním sedmadvaceti razítek z jednotlivých obcí a měst svazku.

Těší ho i aktivity spojené se Slavkovskou iniciativou smíření. Jedná se o setkání různých církevních hodnostářů, představitelů obcí a obyvatel na přelomu září a října, kteří sice mají rozdílné politické, náboženské i osobní přesvědčení, ale jsou ochotni naslouchat jiným.

Ždánický les a Politaví

Sídlo: Bučovice
Předseda: Jaroslav Šimandl
Vznik: květen 1995
Svazek obcí: Bošovice, Bučovice, Dambořice, Heršpice, Hodějice, Holubice, Hostěrádky-Rešov, Hrušky, Kobeřice u Brna, Kojátky, Křenovice, Křižanovice, Letonice, Lovčičky, Milešovice, Mouřínov, Němčany, Nížkovice, Otnice, Rašovice, Slavkov u Brna, Šaratice, Uhřice, Vážany nad Litavou, Velešovice, Zbýšov, Ždánice.
Zdroj: mikroregion Ždánický les a Politaví
Vážení čtenáři, seriál Mikroregion Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek ve Vyškovském deníku Rovnost