Další díly seriálu
Mikroregion Vyškovska
čtěte ZDE

„Mikroregion vzniknul na popud malých obcí. Původně jsme chtěli dosáhnout toho, aby byla všude kanalizace. Postupně se zapojilo jedenáct obcí a nakonec se přidaly i Křižanovice u Vyškova,“ nastínil počátek vzniku předseda mikroregionu a místostarosta Ivanovic na Hané Vojtěch Baláš.

Tamní krajina je známá jako velice úrodná a poslední dobou také jako turisticky zajímavá. Mezi nejvýznamnější památky a atrakce patří například renesanční zámek z roku 1608 v Ivanovicích na Hané, sousoší svatého Floriana z roku 1721 a kostel svatého Ondřeje z roku 1503 v Ivanovicích na Hané, Obecní a kostelní muzeum a Kostel svatého archanděla Michaela, který je dominantou ve Švábenicích, stálá expozice zemědělských strojů a nářadí v Hošticích-Herolticích a pozoruhodnou architekturu má i zámeček a kostel sv. Ferdinanda z devatenáctého století, který se nachází v místní části Ivanovic ve Chvalkovicích na Hané. Na území mikroregionu v průběhu let vznikla spousta památek. Nebyly to jen kostely, ale také kapličky, boží muka, zvonice, sochy a kříže.

Jak již bylo zmíněné, mikroregion patří mezi úrodné části země. Proto třeba v devadesátých letech minulého století přestali někteří zemědělci pěstovat tradiční cukrovku a postupně se měnila skladba plodin. V důsledku této změny vznikla ve Švábenicích první ekologická elektrárna na kukuřičnou siláž v celém okrese.

Krásu krajiny dokresluje nádherná příroda. Návštěvníci tam mohou najít rybníky, studánky a nebo památné stromy. Jedním z nejvýznamnějších stromů je trnovník akát v Ivanovicích na Hané, který roste v městském parku a je starý asi tři sta čtyřicet let. Patří dokonce mezi nejstarší stromy na Moravě. Dalším je třeba obrovský dub u Švábenic, jehož stáří odborníci odhadují na asi dvě stě padesát let. Vidět ho mohou lidé v prostoru Za Hájem u polní silnice ze Švábenic do osady Zdravá Voda.

Na své si v mikroregionu přijdou i sportovci. Najde se tam totiž několik cyklistických stezek. Ivanovická brána dokonce vydala i mapu s cyklotrasami a turistickým značením. Letos vyjde ještě jedna s památkami. „Soustředíme se na vzájemnou spolupráci obcí. Děláme různá setkání, na kterých jednáme jak o rozpočtu, naší další činnosti nebo dotacích, tak si zveme odborníky a diskutujeme o různých tématech. Před dvěma roky jsme vlastními silami udělali cyklistickou mapu s cyklistickým značením. Ještě v tomto roce by potom měla vyjít mapa se sakrálními památkami. Zrovna v pátek jsme ji konzultovali s kartografy,“ řekl předseda Baláš.

Opravy a stavba cyklostezek v mikroregionu ale zatím nejsou v plánu. „Na cyklostezky jsme dotace nežádali. Zaměřili jsme se na opravy sakrálních staveb. Myslím, že tady cyklostezky nejsou tak atraktivní jako třeba v Drahanské vrchovině nebo u Brna,“ myslí si Baláš.

Členové mikroregionu Ivanovická brána se snaží o ochranu životního prostředí v regionu, koordinaci investičních akcí, čištění odpadních vod, rozvoj cestovního ruchu, propagaci regionu, udržení a obnovu lidových tradic, podporu kultury, sportu a jiných zájmových činností, koordinaci sociálních služeb, zajišťování ochrany veřejného pořádku, majetku a bezpečnosti osob, včetně požární ochrany a integrovaného záchranného systému. „Jde nám o udržování přátelských vztahů mezi obcemi v kulturní i sportovní činnosti. Další plány zatím nemáme, protože osazenstvo se po volbách může změnit,“ doplnil Baláš.

Ivanovická brána

Sídlo: Ivanovice na Hané

Předseda: Vojtěch Baláš

Vznik: 24. března 2004

Svazek obcí: Dětkovice, Hoštice-Heroltice, Ivanovice na Hané, Křižanovice u Vyškova, Medlovice, Moravské Málkovice, Orlovice, Prusy-Boškůvky, Rybníček, Švábenice, Topolany, Vážany.

Zdroj: Region Vyškovsko a obce regionu Ivanovická brána

Vážení čtenáři, seriál Mikroregion Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek ve Vyškovském deníku Rovnost