Hodnotit práci mikroregionu bude v kulturním domě v Drnovicích odborná komise z ministerstva životního prostředí. Zástupci svazku například poreferují o tom, jak program plnili, které akce uspořádali, jak prakticky postupovali a navíc také budou obhajovat způsob nakládání s komunálním odpadem.

„Na tuto kategorii dosáhlo před námi pouze šest měst. Jsme zatím prvním mikroregionem, který se o toto zařazení pokouší. Postupovali jsme od spodu, od čtvrté kategorie. Dalšího stupně jsme dosáhli letos a věřím, že ještě letos postoupíme o další krok. Po Drnovicích nás čeká ještě obhajoba v Praze devátého prosince,“ uvedl koordinátor Zdravého mikroregionu Drahanská vrchovina František Vlk.

Svazek, který si už dříve zasloužil zařazení do sítě zdravých měst a regionů, musel vytvořit pracovní skupiny, uspořádat kampaně ke dnům zdraví a dnům země a další akce. Mimo jiné zjišťoval od obyvatel v diskusních takzvaných kulatých stolech, co je trápí. Lidé si například přáli cyklostezky, čističku, kanalizaci, kompostárnu, agroturistiku, turistické trasy, solární elektrárny. Ale na to malé obce bez dotací nedosáhnou.

Pokud mikroregion uspěje, dostane se k penězům o krok blíž. „Nejenže se dostaneme do povědomí tím, že se snažíme obyvatelům vytvořit zdravé prostředí, ale budeme mít šanci získávat i větší peněžní dotace. První úspěchy už máme, pro loňský a letošní rok jsme získali jeden milion osm set tisíc korun,“ dodal Vlk.