Zmáčknout tlačítko na mobilu a z pohodlí domova komukoliv zatelefonovat. Pro mnoho lidí běžná věc. Pro většinu obyvatel Milešovic však něco naprosto nemožného.

Jejich mobilní telefony totiž mezi kopci v okolí vesnice nemají signál. Proto je většina z obyvatel odkázaná stále na pevnou linku.

„Máme s tím velký problém. Dříve jsem bydlela v Brně, kde jsem neměla se signálem v síti T-Mobile potíže. Jsem s operátorem spokojená, a proto ho nechci měnit, jenomže v Milešovicích jsem pořád mimo dosah. Abych mohla telefonovat, musím vyběhnout až do zahrady na kopec,“ postěžovala si například Eva Rafajová z Milešovic.

Stejné je to podle ní i se sítí O2. „Vím, že obec se to snažila nějak řešit, už několik měsíců u nás měl být vysílač, ale pořád není,“ popsala Rafajová.

Otázkou se už dlouho zabývají také milešovičtí radní. Podle jejich informací se obyvatelé věže operátora T-Mobile dočkají nejdříve v roce 2009. Její vybudování ovšem nevázne na žádných dokumentech.

„Pracovníci společnosti nám slíbili, že jakmile budeme mít vyřízená všechna povolení, postaví u nás vysílač. Na ten by se připojili za poplatek i další dva operátoři. Stavební povolení jsme získali už v dubnu, ale nakonec jsme se dověděli, že společnost přehodnotila priority. Všechny toky peněz bude směřovat do Německa,“ objasnila místostarostka Milešovic Lenka Hrazdirová.

Podle ní se podnikoví technici snažili zesílit telefonní signál z věže u nedalekých Lovčiček. Ani to však nemělo žádný význam.

Pracovníci společnosti T-Mobile potvrzují, že stavbu vysílače u vesnice zahájí nejdřív na podzim příštího roku. Momentálně pro ně totiž Milešovice s pár stovkami obyvatel nejsou lukrativní.

„Síť v současnosti pokrývá naprostou většinu území republiky. Pokud stavíme nové stanice, tak především tam, kde je zaručené brzké vrácení investic. To znamená u větších sídel, kde je větší potřeba signálu. Milešovice bohužel k takovým lokalitám nepatří, proto dokrytí oblasti plánujeme až na rok 2009,“ informovala tisková mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová.