Poté, co dělníci ve vesnici dostavěli kanalizaci a víceúčelový areál, je kulturní dění pro vedení Olšan tématem číslo jedna. „Současný sál s hospodou je skutečně v dezolátním stavu a vyžaduje opravu. Problém je, že obec není vlastníkem," sdělila starostka Dana Křížová.

Tím je Roman Ross, který v Olšanech podnikal deset let. Sám si také uvědomuje, že do objektu je potřeba investovat, nicméně mu chybí peníze. „Vzhledem k tomu, že už ve vesnici nepodnikám a nemám tam tak z čeho investovat, na evropské dotace jako soukromník nedosáhnu, neuvažuji o tom, že bych dům nechal opravit," komentoval Ross.

Projekt na rekonstrukci si nicméně v minulosti nechal udělat. Vyšla by zhruba na pět milionů korun s tím, že v podkroví by vznikly byty. Místo nákladné opravy se ovšem rozhodl objekt prodat.

Jako první ho nabídl právě obci. „Odhadní cena je dva miliony dvě stě tisíc korun, vesnici jsem ho zlevnil o několik set tisíc. Míč je tedy v současné době na její straně hřiště," řekl majitel kulturního domu.

Nabídku už projednali zastupitelé a rozhodli se jí nevyužít. Důvodem jsou rovněž peníze. „Domníváme se, že současná cena nemovitosti neodpovídá jejímu stavu. Kdybychom nakonec částku z rozpočtu uvolnili, obyvatelé by nám mohli vytknout, že špatně hospodaříme," odůvodnila starostka.

Ross je však přesvědčený, že nabídka je férová, a podle všeho nehodlá jít s cenou dolů. „Za dobu, kdy jsem v obci podnikal, jsem do objektu investoval," naznačil.

Například Antonín Daněk si myslí, že by Olšany dům měly koupit. „Následně by ho vedení mohlo nechat zrekonstruovat, nebo také zbourat a postavit úplně nový," navrhl důchodce.

Druhá z variant by ale Rosse mrzela. Kromě toho, že ve vesnici podnikal, je i jejím obyvatelem a nedokáže si představit, že by se kultura odehrávala někde jinde. „Mám pocit, že se v kulturním domě konaly snad všechny důležité akce," poznamenal podnikatel s tím, že už se mu ozvalo několik dalších zájemců o koupi. „Zatím ale objekt oficiálně neprodávám. Nyní ho pronajímám, nicméně se budu muset zřejmě už brzy rozhodnout, co bude dál," řekl.

To má v plánu i vedení úřadu. Ve hře je totiž i další varianta, a to zcela nový kulturní stánek. „Zatím jsme na začátku. Přesto zdůrazňuji, že od odkupu budovy na návsi jsme stále neupustili. Lidé na akce v ní přece jenom nostalgicky vzpomínají a táhne je to tam. Přesto existuje další možnost, a to vybudování nového kulturního domu o kousek dál v rámci víceúčelového areálu. Peníze ale v tomto případě zatím neřešíme, na to je ještě brzy," oznámila olšanská starostka.

Přestože podle ní půjde v případě, že se pro druhou variantu obec rozhodne, o běh na dlouhou trať, první krok už mají zastupitelé za sebou. Odsouhlasili pořízení projektové dokumentace na novostavbu.

Obejít však vedení vesnice nechce ani obyvatele. „Máme v plánu s nimi debatovat o tom, kterou variantu upřednostňují," ujistila starostka.

Ať už ale nechají zrekonstruovat stávající, nebo postaví nový dům, Křížová je přesvědčená, že se tím jednoznačně pozvedne kulturní život v obci. „Jsem si jistá, že přibude akcí. Například v Rousínově je divadelní soubor, který by k nám mohl jezdit častěji, nebo by tam mohl zpívat sbor," uzavřela.

ZDENĚK KOUSAL