Účastníky pro aktuální termín instruktoři přijali koncem září. „Od časných ranních hodin začal nejprve příjem rekrutů, tedy budoucích armádních profesionálů, kterých dorazila k vstupní bráně do armády stovka. Ty poté vystřídal za účasti personalistů Krajských vojenských velitelství a instruktorů 4. výcvikového kurzu příjem nových příslušníků Aktivní zálohy a účastníků Dobrovolného vojenského cvičení. Těch se hlásilo dvakrát tolik,“ shrnula mluvčí vojenské akademie Monika Nováková.

Zmínila, že zatímco loni se registrovalo měsíčně o službu v zálohách 160 zájemců, již letos v lednu jich bylo 180 a jednapadesát dobrovolníků. „V souvislosti s válkou na Ukrajině jsme pak zaznamenali březnové desetinásobné zvýšení zájmu, kdy se evidovalo 1195 záložníků a 582 dobrovolníků. V červnu vše přešlo do obvyklého počtu, kdy jsme evidovali 155 záložníků a sedmašedesát dobrovolníků,“ popsala mluvčí.

Stále platí mimořádná preventivní opatření a režim nepřetržitého vojenského výcviku. Pomáhají také externí instruktoři. „Kurz potrvá ve Vyškově až do slavnostní vojenské přísahy devatenáctého října,“ dodala Nováková.