Prázdninová akce Mini-městečko pro děti do čtrnácti let se už letos uskutečnila v Ivanovicích na Hané. V pondělí startuje ve Slavkově u Brna, kde se zdrží ještě dva dny. „Máme tady spoustu pracovišť, na nichž děti dostávají různé úkoly. Zametají, vyrábějí věci třeba z překližky, prodávají nápoje. Každou prací stráví patnáct minut a dostanou za ni plat v podobě hracích peněz. Ty pak můžou libovolně utratit," vysvětluje Jiří Pospíšil z bučovického Křesťanského centra Naděje, které Mini-městečka pořádá třetím rokem.

Koruna neplatí

Možností, kde pracovat, mají děti víc než dost. „U nás se vyrábí balonky na žonglování. Používáme k tomu rýži, strečovou fólii a balonky na vodní bomby. Kdokoli si je může za naše peníze i koupit," vysvětluje jedna z členek centra Veronika Holubová. Děti si tedy stejně jako ve skutečném světě za vydělané peníze pořizují i vlastní výrobky.

Ve Svojsíkově parku u Základní školy Komenského zkrátka vyrostla samostatná ekonomická jednotka. S českou korunou člověk nepořídí. „Stalo se nám, že přišli rodiče s dítětem a chtěli mu zaplatit skákání na trampolíně. Tak to ale nejde, dítě si na ni musí vydělat samo. Smyslem je naučit je finanční gramotnosti. A je hezké, jak tomu některé propadnou. Loni jsme v Rousínově měli dívku s nejvíce odpracovanými hodinami, která prý ráno nedočkavě budila maminku, že obě musí do práce," vzpomíná Pospíšil.

Své tři děti přivedla třeba Petra Hrazdírová ze Slavkova. „Byli jsme zde i loni a příští rok určitě půjdeme znovu. Oceňuji, že díky akci děti pochopí hodnotu peněz. Naučí se, že když něco chtějí, musí si na to vydělat," říká maminka.

Chtějí i jinam

Mini-městečko s přibývajícím časem ožívá: dětí je stále víc a ekonomika je na vzestupu. I mně už jedna dívka, právě pracující v občerstvení, nabízí limonádu. Bohužel nedisponuji správnou měnou. Malá Eliška Juřinová ale brzy uspěje jinde. „Jsem tady poprvé a líbí se mi tu. Už jsem pracovala na třech stanovištích," říká dívka.

Projekt o prázdninách zavítá ještě do Bučovic, Rousínova, Vyškova a Kojetína. „Loni se zaregistrovalo 800 dětí, celkem jich ale bylo i s neregistro­vanými přes tisíc. Je to největší akce, kterou pořádáme. Rádi bychom ji příští rok udělali i v dalších městech," plánuje Pospíšil.

Už teď má v Česku ojedinělý typ akce, řečeno s trochou nadsázky, ohlas i v zahraničí. „Bydlíme několik let v Kataru, ale prázdniny v Česku si vždy plánujeme tak, abychom stihli Mini-městečka. Naše děti jsou z nich nadšené," tvrdí návštěvnice Kateřina Merunková.