VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miroslav Jandora: Výstava je spíš na ostudu

Slavkov u Brna – Neodborně a narychlo vytvořená varianta, která bude pro odbornou veřejnost trpkým zklamáním a pro běžného návštěvníka nevypovídající a neatraktivní. Taková je podle jednatele společnosti Projekt Austerlitz Miroslava Jandory ve středu zpřístupněná velkolepá expozice Napoleon-Austerlitz. Podnik má na libreto k ní licenční smlouvu.

16.5.2013 3
SDÍLEJ:

Miroslav JandoraFoto: archiv Miroslava Jandory

„Jeho autoři konstatovali hrubé formální i obsahové nedostatky v textech pro panely expozice, a to v českých verzích, překlady jim nikdo neposkytl. Zásadní chyby shledávají ve způsobu, jímž zhotovitel přistoupil k jednotlivým videofilmům, zejména těm, které se věnují oživené historii," vyjmenoval některé nesrovnalosti Jandora.

Podle něj firma, která výstavu dělala, sháněla exponáty na poslední chvíli. Navíc údajně neměla ani scénář, ze kterého by vycházela. „Klasický postup je, že se libreto předá podniku, který má dílo zhotovit. Ten udělá návrh, jenž společně konzultují. Jenomže jakékoliv připomínky z naší strany byly nepřijatelné," doplnil Jandora, podle kterého je nový slavkovský tahák spíš ostudou.

Z toho důvodu se prostřednictvím právní zástupkyně své firmy obrátil na příslušné soudy. „Expozice nás prezentuje jako šašky. Každý ví, že jsme byli jedni z těch, kdo navrhoval právě tento projekt. Od soudů očekávám narovnání právních vztahů. Doufám, že rozhodnou v náš prospěch a výstava se bude muset zavřít a předělat. Bude to menší ostuda, než aby zůstala tak, jak je," neskrýval své rozhořčení majitel licence na libreto.

Podle ostatních subjektů, které se na tvorbě expozice podílely, však výsledek odpovídá projektu, který připouštěl změny. „Veškerý postup jsme průběžně konzultovali a odsouhlasovali jak s městem, které je investorem akce, historiky, tak i Regionálním operačním programem Jihovýchod, který poskytl dotaci. Opakovaně jsme řešili s objednatelem neshody v projektové dokumentaci, kterou vytvořil tým pana Jandory. Dílo jsme předali v souladu s dokumentací odsouhlasenou poskytovatelem dotace," řekl jednatel společnosti SKR Stav Ivo Skřivánek.

Jeho slova potvrdil i slavkovský místostarosta Jiří Doležel. „Pan Jandora signalizuje svůj postoj už delší dobu. Podle mě však nemá dostatek důvodů k takovým tvrzením. Město bude záležitost, která možná bude na delší dobu, obezřetně sledovat. Zřejmě se nevyhneme právnímu řešení," naznačil Doležel.

Původní koncepci expozice zhotovitel zachoval i podle slov ředitele slavkovského zámku Aleše Šilhánka. „Nechci nijak znevažovat názor pana Jandory, který v současné době prezentuje, ale projekt je zpracovaný podle pravidel. Podle mého názoru jde o domáhání se autorských práv, ale to není problém náš ani města, ale zhotovitele," je přesvědčený Šilhánek.

I přes kritiku vedení slavkovského zámku ve středu dlouho připravovanou expozici otevřelo ve zkušebním provozu. Zavítalo na ni sedmdesát návštěvníků.

Autor: Martina Hašková

16.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Víceúčelové hřiště - ilustrační foto.

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

AKTUALIZOVÁNO

Volební místnosti se opět plní voliči. Do desáté hodiny odvolila téměř polovina

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Od sobotní osmé hodiny ranní lidé opět odevzdávají hlasy v letošních sněmovních volbách. Do sobotní desáté hodiny dopoledne využila podle údajů jihomoravského krajského úřadu možnost volit téměř polovina oprávněných voličů. K urnám jich přišlo 48,2 procenta. Odvoleno už mají i jihomoravští lídři kandidátek. Volby na jižní Moravě se zatím obešly bez excesů, ve volebních místnostech je klid. V sobotu mohou lidé volit do druhé hodiny odpoledne, poté se volební místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení