Výlučně na území okresu funguje Místní akční skupina Společná cesta, která sdružuje téměř čtyřicet obcí. „Vznikli jsme v roce 2004 jako občanské sdružení. Po spuštění projektu Leader, do kterého jsme se přidali před čtyřmi lety, rozdělujeme každoročně částku kolem deseti milionů korun," sdělila manažerka místní akční skupiny Ludmila Kolářová.

Program je unikátní způsobem rozhodování o přidělených dotacích na konkrétní projekt. Rozhoduje totiž přímo sama místní akční skupina. „Každou žádost hodnotí nezávisle na sobě dva hodnotitelé, kteří nejsou členy sdružení a projekty k hodnocení si losují. Snažíme se tak dosáhnout maximální průhlednosti," přiblížila Kolářová.

Aktuální program Leader však končí už příští rok a skupiny se už teď připravují na změny, které ovlivní projekty chystané od roku 2014. „Změní se systém financování a operační programy se přeskupí. Přímo z programu Leader budeme čerpat méně peněz, ale na druhou stranu budeme mít nově možnost využít další programy, celková částka by se tak mohla výrazně zvýšit," naznačila Kolářová.

Zajišťování dotací však není jediným úkolem skupin. Velkou část jejich práce tvoří poradenské služby. „Obracejí se na nás obce a neziskové organizace s dotazy o dotačních titulech a chtějí znát naše zkušenosti," doplnila Kolářová.

Její slova potvrzují i starostové obcí, kteří díky jednodušší cestě k informacím můžou víc času věnovat konkrétní práci a ne papírování v kanceláři. „Pro starosty a zastupitele je orientace v dotacích a sbírání informací velmi složité a zdlouhavé. Sdružování s ostatními obcemi a práce místních akčních skupin nám hodně pomáhá," pochválil systém starosta Uhřic Jaromír Handl.

Jeho slova potvrdil i brankovický starosta Vladimír Procházka. „Místní akční skupiny jsou velkou pomocí při zařizování dotací, o kterých mají větší přehled. My jsme tak například letos díky dotaci přes místní akční skupinu opravili dětské hřiště," uvedl Procházka.

PETR JANDERKA