„Úprava podomské křižovatky je v plánu. Ještě ale nemáme zpracovaný projekt. Otázkou také je, zda na stavbu seženeme peníze,“ informoval vedoucí vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic Zdeněk Gardelka.

Podle jeho slov se ale s úpravou křižovatky vůbec nepočítalo, pro silničáře byl totiž před časem aktuální obchvat. „Původně jsme situaci kvůli velkému provozu a nadměrnému hluku chtěli vyřešit obchvatem. Plány nás stály spoustu peněz. Majitel hotelu Vrchovina ale nesouhlasil s tím, aby kolem něj vedla silnice, a proto plán padl. Teď tedy investujeme peníze do dalšího projektu. Pracovníci už ale zbourali dům v křižovatce, který vadil výhledu. Nic bližšího zatím nemůžu říct,“ vypověděl Gardelka.

Změny v nepřehledné křižovatce ale určitě potěší řidiče, kteří tamtudy jezdí. „Myslím si, že zpřehlednit podomskou křižovatku rozhodně nebude na škodu. Problém je hlavně s řidiči, kteří jedou velkou rychlostí směrem od Senetářova a nepočítají, že by zpoza domu mohlo jet auto. Ohrožují tak sebe i druhé. Protože zatáčka vynáší, tak řidič jedoucí od Ruprechtova se lekne a strhává volant doprava. Většinou to končí tak, že narazí do latovny,“ má zkušenosti řidič z vedlejšího Krásenska, který si nepřál uvést svoje jméno. Redakce ho ale zná.

Zbourání domu, který bránil ve výhledu v křižovatce, ale vítá. Podle něj se tak zvýší bezpečí všech lidí. „Když zbourali rohový dům, lze celou křižovatku rozšířit. Pokud k tomu dojde, tak bude sjízdnější, přehlednější a hlavně bezpečnější, a to jak pro motoristy, tak pro cyklisty a chodce,“ myslí si krásenský motorista.

Zpřehlednění křižovatky vítá i vedení obce Podomí. Potvrdilo také, že už teď se dělají úpravy v okolí křižovatky. „Demolice domu, který stál v křižovatce už skončila. V současné době je třeba upravit štíty sousedících domů, a udělat terénní úpravy. Podle projektu má být plocha po zbouraném domu zatravněná,“ objasnila podomská starostka Kateřina Ševčíková.

Ta připouští, že i přes upozornění na nebezpečí jsou nehody v křižovatce známé. „Nějakou havárii v této křižovatce pamatujeme snad všichni. Jedna tady byla zrovna nedávno. Ale v průměru, podle zprávy policie, jsou v tomto místě dvě nehody každý rok. Křižovatka je řádně značená. Demolicí ale došlo k jejímu zpřehlednění,“ řekla Ševčíková.