Na postu druhého muže na vyškovské radnici před měsícem vystřídal Luboše Kadlece, který rezignoval, jeho kolega z místního sdružení ODS, tehdejší zastupitel a radní Karel Jurka.

Oproti Kadlecovi, kterému strana vytýkala neprůbojnost, sází Jurka na dynamičnost. „Nebojím se dělat závažná rozhodnutí. Chtěl bych zastávat trochu razantnější postoje. Budu projednávat třeba personální audit na radnici. Dále zefektivnění našich příspěvkových organizací a obchodních společností. Jako první dohlédnu na to, aby Vyškovské služby začaly lépe pracovat. Audit, který radnice nechala vypracovat, totiž pro ně nevyzněl příznivě,“ uvedl Jurka, který má na starosti kompetence školství, sport, kulturu, životní prostředí, příspěvkové a obchodní společnosti.

Jako další nejdůležitější kroky radnice vidí Jurka tvorbu rozpočtu pro příští rok. Půjde o krizový scénář, protože je nižší výtěžnost daní. Předpokládaný propad je ve Vyškově skoro čtyřicet milionů.

Cesta Jurky na druhý nejvyšší posty na radnici nebyl úplně přímá. Povedla se až na druhý pokus. O Kadlecově nástupci se hlasovalo poprvé právě 12. října. Jedinému kandidátovi Jurkovi však ke zvolení chyběl jeden hlas. Nutná nadpoloviční většina ze sedmadvaceti zastupitelů je čtrnáct. Pro Jurku hlasovalo jen třináct z dvaceti přítomných politiků. Chybělo sedm členů zastupitelstva, z toho pět patřilo ke koalici.

Při další volbě se koalice semkla a hlasovala jako jeden muž. Jurka byl ze čtyřiadvaceti přítomných zastupitelů zvolený osmnácti hlasy, což odpovídá všem osmnácti členům koalice.

Karel Jurka je zkušeným politikem. Deset let je předsedou místního sdružení ODS ve Vyškově.