„Pracovní skupina má prostředí zmapovat. Je pro nás tedy důležité vidět, jak se hraje. Proto jsme zvolili různé termíny v různých časech. Současně si volíme i různá období v měsíci. Třeba před výplatami nebo po nich. Máme už za sebou výjezd v dopoledních i pozdně večerních hodinách, dnes jsme naopak vyrazili odpoledne," přiblížil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Automaty, které povoluje město, jsou výherní hrací přístroje. Nepřipojují se na žádný server, fungují samostatně. „Ostatní zařízení, jako třeba výherní loterijní terminály, se připojují na vzdálený server, který hru řídí. Takové kontrolovat nemůžeme, povoluje je ministerstvo financí," upřesnil vedoucí oddělení kultury Petr Bařinka.

Propočty nejisté

Od roku 2012 je podle jeho slov stanovený poplatek za povolení automatů. Hlavní část peněz, které jdou z hazardu, je pak odvod z loterií. „Má dvě části, pevnou a poměrnou, která jde z výtěžku. Osmdesát procent z ní jde do rozpočtu obcí a dvacet procent zůstává státu. Nemáme ale jak zjistit, jestli to stát počítá správně, protože vlastně ani nemáme oprávnění videoloterijní terminály kontrolovat," naznačil Bařinka.

V podniku Game Hall je podle ministerstva financí povolených pět rulet. „Viděli jsme jedinou. Nejsme tak schopní nyní posoudit, jestli se ze všech povolených rulet platí odvod. Teoreticky by totiž, i když se na nich nehraje, měli provozovatelé platit onu pevnou část pětapadesáti korun za den za každé herní místo," podotkl.

V Moravanu byly výherní hrací přístroje povolené od městského úřadu jen do loňského roku. „Při kontrole byly vypnuté a nikdo na nich nebyl. Navíc se zdálo, například i podle nánosu prachu, že na nich skutečně nikdo nehraje," přemítal Bařinka s tím, že pokud by byly v provozu, šlo by o trestný čin neoprávněné provozování loterie. Na dva takové automaty už skupina na předchozích kontrolách narazila. V současnosti je věc v šetření policie.

Avšak ani vypnuté automaty by neměly v hernách být. „Nemáme prostory, kam bychom je umístili mimo dohled hráčů. Byly zrušené jejich známky, nebyly totiž zaplacené poplatky. Vypnuli jsme je a oddělili je od ostatních. Společnost, které patří, je centrálně sváží a potvrdila, že je do konce pracovního týdne odveze," slíbil spolumajitel herny Moravan Stanislav Pop s tím, že s omezováním hazardu v centru města souhlasí. „Skutečně myslím, že tam by herny být neměly," prohlásil Pop.

Jsou vypnuté

Místostarostu města po jednotlivých návštěvách těší to, že se na území města hraje poměrně málo. „Troufám si tvrdit, že dokonce minimálně. Vysoký výtěžek k nám tedy putuje z jinde umístěných automatů silných provozovatelů, kteří část výtěžku dělí do měst rovným dílem. Jde ale jen o domněnku, reálně se asi nikdy nedozvíme, jaká je ve městě průtočnost peněz," upozornil Jurka s tím, že se na mnoha místech setkal s automaty, na kterých nikdo nehraje. „To, proč v hernách jsou, nechápu," kroutil hlavou.

V hernách narážel na stále stejný obrázek – jakmile do ní skupina přišla a rozsvítila, hráči se rozutekli. „Nabízí se tak umístit do potemnělých heren světla," naznačil Jurka.

Pracovní skupina je složená z členů sedmi politických klubů. „Musím říct, že jsem čekal větší zapojení zastupitelů. Na první pracovní skupinu dorazil jeden, na druhé jsme byli téměř všichni, ale dnes jsme byli zase jen tři. Mrzí mě také, že nechodí největší odpůrci regulace, ti, kteří jsou pro úplný zákaz," byl zklamaný místostarosta.

Až bude mít skupina všechny výjezdy za sebou, vyhodnotí je a na základě toho přistoupí k návrhu opatření. Stěžejní bude i to, jak by se měla promítnout do rozpočtu města.