Mladý truhlář z Kroužku u Rousínova se na konci února zúčastnil mistrovství republiky juniorů v Brně. „Soutěž spočívá ve výrobě podnožky ze smrkového dřeva. Je tam celá řada požadavků, které musíme splnit, a podnožka musí mít přesně stanovenou podobu,“ vysvětluje princip mistrovství mladík, který už jako kluk vyřezával ze dřeva různé postavičky.

Na zhotovení měli všichni truhláři pět hodin, což podle Sedlmajera není tak dlouhá doba, jak by se na první pohled mohlo zdát. „Nemohu ale říct, že něco bylo nejtěžší, celý výrobek byl náročný. Naštěstí je to typ práce, který mě baví,“ dodává s úsměvem Sedlmajer, který nejraději pracuje s masivním dřevem a věnuje se také umělecké a řezbářské práci.

Za vítězství na mistrovství obdržel téměř plnoletý student celou řadu odměn. „Dostal jsem například pokosovou pilu, mnoho různých poukazů a také finanční odměnu,“ vysvětluje.

Nyní chce odmaturovat a vydat se na dráhu podnikatele. „Je to můj plán. Chtěl bych začít podnikat v truhlářství, takže peníze z mistrovství se určitě do začátku budou hodit,“ vypráví.

Podpory se Pavlovi dostává v rodině, ve škole i mezi kamarády. Také proto zvládá kromě truhlářství i jiné koníčky. „Svůj volný čas trávím na tréninku cheerleadingu. Chodím také na brigádu a velmi rád ven s přáteli,“ popisuje náplň svého života oceněný truhlář.

ADAM KOŠIR