Vyznívá z nich však také to, že dubnová akce byla zatím první letošní. „Loni jsme odhalili dohromady třiačtyřicet případů mládeže pod osmnáct let, která byla pod vlivem alkoholu. Od počátku letošního roku jich bylo třináct. Akcí ale pořádáme několik do roka. Nezůstává u jediné, jsou nahodilé," upřesnila mluvčí vyškovské policie Alice Musilová s tím, že pokud má dítě pozitivní dechovou zkoušku, policie informuje rodiče a orgán sociálně-právní ochrany dětí.

94 procent

V problematice alkoholu a mladistvých si Česko obecně vede špatně. Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj se počet patnáctiletých, kteří mají zkušenosti s alkoholem, v tuzemsku mezi lety 2002 a 2012 zvýšil ze sedmdesáti na čtyřiadevadesát procent. V žebříčku evropských zemí se Česko v tomto ohledu nachází na nelichotivém prvním místě.

Pokud jde o Vyškov a příležitosti, kde se napít, nezletilí podle všeho těží ze znalosti prostředí. „Čas od času s kamarády zajdeme o víkendu na diskotéku nebo do hospody. Z vlastní zkušenosti a z toho, co se povídá, víme, v jakém podniku nám nalijí a v jakém ne. Často záleží také na tom, kdo v podniku zrovna stojí u výčepu," svěřil se šestnáctiletý student z okresního města, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Jeho slova potvrzují i provozovatelé některých diskoték. „Za to, kdo dostane pivo a kdo ne, vždycky odpovídá hlavně ten, kdo je za barem, ne podnik. U nás se moc mladistvých, co by chtěli nalít, neukáže. Je už rozkřiknuté, že v našem klubu se jim prostě nepoštěstí," řekl provozovatel vyškovského tanečního klubu Bombastic Jan Klement.

Museli ale prý řešit případ opilého kluka, který do klubu přišel. „Barmanky mu odmítly nalít, ale pak ho sebrala policie a on to shodil na ně," dodal Klement.

Kontroly policistů se podle něj v podniku odehrávají namátkově, v průměru asi tak jednou za dva měsíce.

Dějí se nepravidelně i jinde. „U nás byla kontrola zrovna předminulý týden. Ale nikoho neodhalila. Náš podnik mladé moc neláká, hosté jsou většinou starší. Můj názor je ale takový, že když mladí chtějí, tak si pití seženou. Zabránit by tomu měla výchova v rodině, ne hospodští," podotkl provozovatel vyškovského hostince U Kočích Štefan Hradecký.

Stabilní rodinné zázemí je podle brněnské psycholožky Marie Kristiny Veverkové jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících potřebu mladých hledat v pití zábavu dřív, než jim to zákon dovolí. „Pokud mezi dítětem a rodiči nebo vychovateli panuje vzájemný respekt a důvěra, riziko klesá. Samozřejmě není úplně nulové, roli hraje i řada jiných faktorů, třeba známosti mezi vrstevníky. Nezletilé obvykle k alkoholu láká touha zkusit něco nového, opojného a zároveň se zařadit do kolektivu," zmínila psycholožka.

Člověku, který mladistvému alkohol nalije, hrozí od policie na místě bloková pokuta ve výši tisíc korun, u správního orgánu pak až tři tisíce korun. Důležitou roli ale policisté přikládají prevenci. „Za školní rok pořádáme několik desítek přednášek. Odvíjí se to od zájmu škol a časové vytíženosti, ale vždy se snažíme vyhovět a najít vhodný termín. Sami také pořádáme větší akce, jako je například Nedej drogám šanci, kde se zabýváme nejen drogami jako takovými, ale i závislostí na alkoholu a tabáku," připomněla policejní mluvčí Musilová.