Rozkopané popelnice, zdevastované autobusové zastávky, zdi domů počmárané sprejery. To není obrázek z velkoměstských slumů, ale všední realita v nejedné vesnici vyškovského okresu.

Například v Křenovicích mladiství doslova zlikvidovali dvě autobusové zastávky. Obec ještě bude muset jednu z nich vyměnit. „Samozřejmě na to půjdou z rozpočtu desítky tisíc korun. Náklady na jednu zastávku na sebe naštěstí vzal sponzor. Uvažovali jsme i o zavedení kamerového systému. Ten je ale pro nás opravdu příliš drahý,“ uvedl k případu křenovický radní Oldřich Bartošek.

Podobné problémy jsou také v Bohdalicích. „Autobusová zastávka má neustále rozbitá okna. Už jsme se rozhodli, že ji budeme demontovat. Čeká ji oprava. Se sprejerstvím jsou také potíže,“ potvrdil bohdalický místostarosta Jiří Novotný.

I v Pustiměři o sobě dávají vandalové vědět pravidelně. „Po obci bývají poházené dřevěné prolézačky z dětského hřiště, pošlapané a rozházené odpadkové koše, značky, rozbitá skla v čekárnách. Autobusová zastávka je počmáraná. Poškodili před časem i zvoničku,“ popsal pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Dopadnout pachatele se podaří jen zřídka. Právě v Pustiměři se to ale přednedávnem povedlo.
„Kamera u hospody zachytila výtržníky, kteří tam rozbili okna. Bylo jim kolem patnácti šestnácti let. Případ jsme řešili v komisi pro veřejný pořádek. Jeden z nich se přiznal, dostal pokutu a škodu taky musí zaplatit,“ vylíčil pustiměřský starosta.

Takové vyústění je ale spíš výjimka. Třeba prokázaných případů sprejerství není podle mluvčího vyškovské policie Aloise Gryce zrovna mnoho. „Vloni to bylo pět objasněných trestných činů z třiadvaceti,“ informoval Gryc. Lidé podle něj navíc hlásí policistům jen skutečně extrémní případy vandalismu.
Pachatele přitom místní většinou znají, protože na vesnici se nic neutají. „Víme, kdo dělá problémy, ale dokazuje se to velmi obtížně,“ poznamenal Bartošek.

Ten vidí hlavní příčinu problémů v tom, že mladým chybí vyžití. „Většinou to dělají děti z posledních ročníků základní školy. Ti starší už si hledají zábavu v Brně. Je to těžké. Chtěli by nějakou vlastní místnost. Ale nic takového tu není. I kdyby, kdo by je hlídal?“ ptá se Bartošek.

Nabídku organizovaných kroužků prý takoví teenageři striktně odmítají. „Chtějí svobodu, problém bývá i marihuana a alkohol. Řešení je obtížné,“ dodal Bartošek.

Omezenou nabídku vyžití ve volném čase pro náctileté obecně považuje za problém také Jiří Pospíšil z Vyškova. Ten je ředitelem občanského sdružení Rampa, které se zabývá právě aktivitami pro mládež. „Nejde jen o zábavu, protože i ta je pasivní. Mladým chybí možnost něco zkoušet, tvořit. Vím přitom, že jsou často plní nadšení a elánu,“ prohlásil předčasem ředitel sdružení.

V některých vesnicích řešení potíží hledají. Například v Bohdalicích mají na svědomí spoustu problémů děti, které tam pouze dojíždí do školy. „Jednáme s dopravci o úpravě času spojů, ale není to snadné. Jednoduše jde o to, aby školáci neměli čas v obci dělat neplechu. Když jim skončí škola, měli by sednout na autobus a zmizet,“ objasnil Novotný.

Někde zkouší mladé nějak zaměstnat. Například v Letonicích sdružení Procyon postavilo lezeckou stěnu. „Jde nám o to, aby mladí našli nějakou smysluplnou činnost. Jde to i na vesnici,“ uvedl předseda sdružení Procyon Jiří Pospíšil.