České dráhy ani Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje nicméně nenabízí v tuto dobu žádné spoje. Nejen mladí, ale i lidé, kteří mají v práci dlouhé směny, se tak musí pravidelně vypořádávat s problémem, jak se dostat domů.

Někdy musí pěšky

Mládež, která nemá řidičský průkaz nebo vlastní automobil, prosí o odvoz z nočních akcí rodiče, kamarády, platí si taxi nebo dokonce chodí několik kilometrů pěšky. „Dřív jsme měli zakázek víc. Momentálně se už mladí většinou domluví a nechají se zavést nebo dokonce usedají do aut opilí. A to je pak bohužel to nejhorší řešení,“ vypověděl slavkovský taxikář Zdeněk Klimčík.

Ze Slavkova do Křenovic jede poslední přímý spoj v sedm hodin večer, oklikou přes Brno o čtvrt na dvanáct a pak následuje až ve čtyři hodiny ráno.

Mladí tak můžou závidět kamarádům z Bučovic. Těm jede o víkendu ze Slavkova vlak o čtvrt na dvě ráno. „Je vůči nám nefér, že to máme nejblíže a musíme chodit v noci několik kilometrů pěšky,“ stěžuje si třeba Soňa Spáčilová.

Podobný problém mají mladí lidé i v ostatních obcích v okolí Slavkova. „Bydlím v Letonicích, vlak mi jede v jednu hodinu pouze do Maref nebo Bučovic, kam pro mě musí přijet mamka. Kdyby navazoval nějaký autobus, bylo by to mnohem lepší,“ přidává se Lucie Lukášová, která mnohdy kvůli špatným spojům raději zůstane doma.

Mluvčí společnosti Kordis Květoslav Havlík, která dopravní systém v Jihomoravském kraji provozuje, tvrdí, že to není problém autobusů. „Autobusy jezdí do jedenácti hodin večer, kdyby obce chtěly, musí si za noční spoje připlatit,“ připomenul Havlík.

Zároveň dodal, že se to obcím nevyplatí. Nicméně záleží na mladých, aby se s problémem svěřili na příslušných úřadech. „Spoje v tuto dobu opravdu ze Slavkova žádné nejsou, ale doposud nemáme žádný oficiální nebo neoficiální podnět, abychom tuto situaci řešili. Bez něj to pochopitelně nejde,“ uvedl tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák. Upozornil, že nespokojená mládež nebo zaměstnanec po dlouhé odpolední směně musí do Slavkova zaslat stížnost a radní pak budou o problému jednat právě s dopravci.

Z okolí Slavkova se už v minulých letech objevovaly hlasy, že i denní dopravní spojení není ideální. Lidé si například stěžovali, že dostat se bez větších komplikací do okresního města, byl problém. „Ten nastal, když nám kompletně zrušili železniční dopravu. Teď jezdí autobus do Vyškova čtyřikrát za den, ale slýchávám hlasy, že to není dostatečné,“ připustil starosta Křenovic Jaromír Konečný.

Podle něj na tom okresní město jenom tratilo. „Lidé samozřejmě začali volit opačný směr na Brno. Lidé nejen z Křenovic, ale i z Holubic, Zbýšova nebo Hostěrádek začali jezdit namísto té vyškovské do brněnských nemocnic, studenti si zase vybírali víc střední školy v Brně,“ připomněl Konečný.

BARBORA SITTOVÁ