Zástupci města zároveň prověří lokality pro nové bytové domy, které tuto možnost rozšíří. Budování městských bytů pro mladé rodiny má širokou podporu. „Jednoznačně jsem pro. Potíže s bydlením ale mají a předpokládám, že budou mít čím dál více, i sociálně slabí obyvatelé města. Komerční nájemné, či koupi bytu, si nemohou dovolit,“ komentoval opoziční zastupitel Libor Bláha.

Týká se to i důchodců, jejichž počet ve Vyškově kvůli stárnutí populace trvale narůstá. „Město má vyčleněné pozemky pro možné bytové domy. Na červnovém zastupitelstvu předložíme k diskuzi i koncept, jakým směrem se Vyškov v politice bydlení v dalších letech ubere. S tím souvisí i vyčlenění městských pozemků na individuální výstavbu rodinných domů a podpora výstavby pro developery,“ sdělil místostarosta Celý.

Výhody samotného města lidé oceňují. „Je tady dostatek školek, základních škol s různým zaměřením, středních škol i obchodů. Na druhou stranu je Vyškov taková větší vesnice, kde je bezpečno a klid,“ komentovala třeba Jitka Švejnohová.

Tři miliony za 2+1

Ceny prodejů nemovitostí se přitom ve Vyškově za poslední roky podstatně zvýšily. „Když se podíváme na byty, které jsou žádané, tak je zájem hlavně o byty 2+1 nebo 2+kk, kde se cena může vyšplhat ke třem milionům v závislosti na lokalitě a stavu. Před čtyřmi lety jste tento byt mohl koupit i o polovinu levněji. Jsou to byty, které využívají hlavně mladí lidé, jako takzvané startovní a také jsou zajímavé pro investory, kteří je nabízí k pronájmu,“ popisovala realitní makléřka Kateřina Martinovičová.

V této chvíli má město 440 bytů, z toho 179 je k dispozici důchodcům. „Týká se to budovy na ulici Polní 5 a ulici Tyršova. Na Hybešově máme dvanáct bezbariérových bytů, které jsou součástí bytového družstva. Dále máme domy s asi osmdesáti byty v Albrechtově ulici, Pivovarské a Brněnské, kde je přidělujeme většině sociálně potřebným,“ popsal aktuální situaci Celý.

Současnou výši standardního nájemného pro obyvatele městských bytů radní stanovili na sedmašedesát korun na metr čtvereční za měsíc. Obvyklé nájemné v místě a čase je přitom v rozmezí 150 až dvou set korun. Podle zástupců města nájemné stanoveno s maximální poctivostí pro ty, kteří si komerční bydlení nemohou dovolit.

Městské byty ve Vyškově:

Vyškov plánuje další rozšíření bytového fondu.
Už pro letošní rok chystá startovací byty pro mladé rodiny.
Výši standardního nájemného v městských bytech radní stanovili na 67 korun na metr čtvereční za měsíc.
Obvyklé je přitom v rozsahu mezi 150 až 200 korunami.

„Výjimku tvoří zhruba třicítka bytů, které jsou pronajímány na základě výběrového řízení, kde se nabízený nájem pohybuje mezi sto až 180 korunami na metr čtvereční za měsíc. Zvyšování obecního nájemného se v budoucích letech město nevyhne, jeho výše se však bude vždy pohybovat mezi nájemným pro sociálně slabé a komerčním nájemným. Ruku v ruce připravujeme i plán revitalizace stávajícího bytového fondu, jelikož i naše bytové domy chceme spravovat s péčí řádného hospodáře a umožnit našim nájemníkům důstojné bydlení, dodal Celý s tím, že plán se zpracovává a bude hotový na podzim letošního roku.

Například nedaleký Slavkov u Brna disponuje fondem s 207 byty. „Jsou všechny v pronájmu a postupně je obnovujeme. Se stavbou nových ale ve strategii města nepočítáme,“ dodala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.