Na nové koupaliště a rekreační zónu se můžou těšit v Křenovicích. Obec totiž získala mnohamilionovou dotaci, díky které může obnovit nefunkční mlýnský náhon. Hlavním cílem akce je však vytvoření protipovodňového opatření v blízkosti trati, kterou velká voda v minulosti zaplavila.

„Rok 2010 byl bohatý na srážky. Obnovil se tak potůček, kterým stéká voda z polí pod kopcem Cikán. Prochází pod vlakovou tratí propustkem náhonu do prostoru bývalého polního mlatu. Když přijdou přívalové deště, zvýší se průtok a dochází k zaplavení prostoru. Týká se to i nedalekého kolejiště v místě, kde je železniční přejezd, a také pole za mlýnem," popsal problém křenovický starosta Jaromír Konečný.

Vyřešit ho má právě mlýnský náhon, který vede podél potoka Rakovec, a obec se ho chystá obnovit v délce sedmi set metrů. „Mezi potokem a náhonem vzniknou dva mokřady s jezírky o celkové rozloze zhruba jednoho a půl hektaru. To bude mít pozitivní dopad na prostředí v okolí obce. Bude totiž vhodným místem pro obojživelníky, ptáky a další živočichy," řekl starosta.

Vzniknout má i polosuchý poldr, který bude řešit zaústění mlýnského náhonu do potoka. „Tím se také zbavíme problému se zaplavováním železnice. Poldr bude končit asi šedesát metrů od ní, čímž vznikne ochranná zóna. Náhon bude zaplňovat nádrž vodou jen ze čtvrtiny a zbývající kapacita bude rezervou pro případ přívalových dešťů," přiblížil Konečný.

S pozemky, na nichž se má projekt uskutečnit, hospodaří velešovická firma Rakovec. Smlouva, kterou s ní obec uzavřela, ještě nevypršela. „Dohodli jsme se však, že ji vypovíme, aby zde poldr mohl vzniknout. Sice jsme místo před třemi roky, po zkušenostech z roku 2010, kdy tam stála voda, zatravnili, ale poldr bude lepším řešením," je přesvědčený předseda představenstva společnosti Rakovec František Zvěřina.

Revitalizace mlýnského náhonu a úprava okolí vyjde podle starostových slov asi na osmnáct milionů korun. Uskutečnit akci si obec může dovolit díky dotaci, o kterou žádala. „Jde o peníze z Operačního programu Životní prostředí a podle podmínek z něj můžeme zaplatit devadesát procent všech uznatelných nákladů. Jde o částku, kterou se nepodaří získat každý rok," zmínil Konečný.

Práce mají začít v příštím roce. Teď obec čeká na stavební povolení. „Až ho budeme mít, pustíme se do výběrového řízení na dodavatele. Toho bychom měli znát ještě letos. Do konce příštího roku by pak mělo být hotové i protipovodňové opatření," naznačil křenovický starosta.

Díky akci také s velkou pravděpodobností vznikne v Křenovicích přírodní koupaliště. „Když už budeme mít vodu zavedenou nad tím původním, byla by škoda toho nevyužít. O obnovení koupaliště neuvažujeme, byla by to pro nás příliš velká investice. Spíš vybudujeme přírodní nádrž. Ta ovšem není součástí projektu. O jejím vzniku proto budeme uvažovat až po uskutečnění současného plánu," připustil Konečný.

Nový biokoridor vítá například vedení místní základní školy, které už plánuje, jak ho využije při výuce. „Jedna z našich učitelek spolupracuje s brněnskou Lipkou. Nově vzniklý kout přírody můžeme využít nejen pro praktické ukázky v přírodopisu, ale také třeba k ekologické výchově. Pro žáky to bude příjemným zpestřením," řekla ředitelka školy Helena Weidingerová.

Zabezpečit se proti velké vodě neplánují jen Křenovičtí. Protipovodňová opatření v současné době chystají Dražovice, Němčany nebo Brankovice. Zastupitelé městyse nedávno rozhodli o vytvoření studie na suchý poldr. Projekt má stát asi dvě stě tisíc korun, jeho uskutečnění pak asi dvacet milionů.