Práce trvaly dva měsíce. „Čistili jsme náhon v říjnu a listopadu. Úkony doplnila instalace hrazení na zadržení nánosů a stavba zpevněné příjezdové cesty k jezu Zbýšov,“ uvedl ředitel závodu Dyje Povodí Moravy Jan Moronga.

Pracovníci brněnského provozu s pomocí mechanizace závodu Dyje pročistili nátok a koryto v délce tři sta metrů až po začátek obce a tím obnovili průtok v náhonu. „Toto čištění se uskutečnilo v návaznosti na druhou etapu akce na odstranění povodňových škod z loňského roku na Litavě,” upozornila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Starosta Zbýšova Jaroslav Žalkovský zásah Povodí velmi oceňuje. „Vyčistit náhon bylo opravdu potřeba, mnoho let tam nikdo nebagroval a bahna se tam usadilo hodně. Náhon funguje mimo jiné jako odvod přívalových dešťů, takže se tím výrazně snížilo riziko zaplavení obce,” upozornil Žalkovský.

Obec při čistění z vlastního rozpočtu opravila stavidlo. „Samozřejmě bychom potřebovali, aby byl náhon vyčištěný po celé délce až k Újezdu u Brna. Ale to závisí na tom, kolik dostane Povodí Moravy od státu peněz, což neovlivní,” dodal starosta.