Běhat po schodech na půdu, tisknout se k oknu, vybíhat z domu na ulici nebo nahánět signál máváním. I takové psí kusy musejí dělat lidé v obcích Vyškovska, aby se dovolali mobilním telefonem.

Nesmírné potíže mají například Mouřínovští. „Lidé dokonce v lednu sepisovali petici, kterou odeslali operátorům. Už třetím rokem volám a píšu po všech čertech, ovšem zatím jsem se žádného výsledku nedočkal,“ uvedl mouřínovský starosta Vladislav Horák.

Starostce Olšan Daně Křížové někdy přijde na mobil zpráva, ale hovor nepřijme. „Už jsou to skoro dva roky, co jsme si od telekomunikačního úřadu nechali změřit signál. Doposud jsme ale nedocílili žádné změny. Asi tady není tolik zákazníků, aby operátorům stálo za to sem investovat,“ posteskla si Křížová. V Olšanech se tento problém dotýká zejména dolní části obce.

Vyběhnout na dvůr pokaždé, když zvoní mobilní telefon, musí například revírník státních lesů a obyvatel Pavlovic Jiří Dobeš. „Kolikrát do telefonu řvu akorát haló, haló. Zlobí mě to, protože platíme stejně jako všichni ostatní, například ve Vyškově. Problém máme se všemi sítěmi,“ je rozhořčený Dobeš.

Potíže s dorozuměním mají i obyvatelé Ježkovic. „Hlavně kdo bydlí dole u potoka, má smůlu. Tam nemá dobrý signál žádný z operátorů na trhu,“ je přesvědčená obyvatelka Ježkovic Pavlína Gremelová.

Jak na prvního máje musejí mávat před svými domy mobily obyvatelé Hvězdlic. Nalepení na okně a ještě s jednou rukou nataženou jako anténa zase v Dětkovicích. A to ještě jen ti, co mají štěstí. Většina vesnice se vůbec nedovolá, protože v okolí chybí zesilovač.

Vybíhat s telefonem doma i na obecním úřadu musel starosta Habrovan Radoslav Dvořáček, než odešel od O2. Běhat na ulici musí i starostka Komořan Marie Šimáčková.

Slabý signál O2 mají přímo uprostřed obce i obyvatelé Kozlan. „Někdy se musím na obecním úřadu procházet pěkně dlouhou dobu sem a tam, abych zachytil alespoň pár čárek. Pořád se mi ukazuje tísňové volání,“ zlobí se starosta Kozlan Roman Vaculčík.

Pravidelný trénink po schodech má starostka Ruprechtova. „Musím chodit telefonovat na půdu. Ovšem doufám, že tento měsíc takto běhám naposledy, protože tu vyrostla věž O2. Do konce dubna by měl být napojený i signál. Máme už i věž Vodafonu, ale není zapojená,“ informovala ruprechtovská starostka Světlana Švarcová.

Její kolegyně, starostka Bohatých Málkovic Marie Hrubá zase musí podle svých slov lézt pomalu až na střechu. Zoufalí jsou i obyvatelé Brankovic. Tam se podle starosty Josefa Hlaváče výrazně zhoršil dříve slušný signál O2.

Mluvčí společnosti Telefónica O2 Martin Žabka vzkázal, že pokrytí zlepší. „Lokálně slabší signál může být při telefonování uvnitř v budovách. Letos jsme posílili například Hodějice. Následovat budou Komořany anebo okolí Ruprechova,“ uvedl Žabka.

Přestože T-Mobile je podle mluvčí Martiny Kemrové i na Vyškovsku téměř stoprocentně dostupný, na zkvalitnění pracují. „V poslední době jsme vylepšili kapacitu sítě například ve Vyškově nebo v Komořanech. Chystáme se například na Rychtářov,“ slíbila Kremrová.

Další z největších operátorů, Vodafone, se také chlubí devětadevadesátiprocentním pokrytím a stále posilují. Podle mluvčího Miroslava Čepického před několika týdny například vylepšili signál v Nemoticích.

ANETA DĚDIČOVÁ