Podle řidičů i vyškovských zastupitelů má nedávno opravený kovový most přes řeku Hanou ve vyškovských Smetanových sadech hned dvě závady. Zvlněné plechy a nerovnoměrný nájezd.

Most je noční můrou řidičů

„Moc dobře vím, o čem je řeč. Nedávno jsem přes most jela služebním autem. Měla jsem obavy, že prudký nájezd na most poškodí auto. Kdybych jela svým, nechala bych ho u benzínky a raději to došla pěšky,“ popsala třeba Vyškovanka Gabriela Martinásková.

Pohodlné jízdě stav mostu rozhodně nepřispívá ani podle vyškovského starosty Petra Hájka. „Tím, že se most postavil na pořádný betonový podklad, zvednul se o kus vzhledem k vedlejší silnici. Ale včera jsme měli zrovna jednání se společností Silnice Brno a do konce měsíce by měli povrch zvýšit a zaasfaltovat,“ slíbil vyškovský starosta.

To ale není jediným problémem mostu, do jehož opravy radnice loni investovala zhruba sedm set šedesát tisíc korun. Plechy na mostní konstrukci se totiž začaly vlnit. Hájek se domnívá, že brněnská firma Metall – eneting, která most loni na podzim opravovala, svoji práci odbyla.

„Myslím si, že plechy mostní konstrukce jejich pracovníci nepřipevnili k traverzám na všech místech, ale nejspíš jen na začátku a na konci. Proto se zřejmě zvlnily. Na tento problém samozřejmě uplatníme reklamaci. Firma tvrdila, že to musel způsobit nějaký kamion těžší než třicet tun. To je ale hloupost. Taková auta tam vůbec nejezdí,“ řekl Hájek.

Reklamace prý nebude problém

Podle jednatele společnosti Metall – eneting Miroslava Kváče jeho pracovníci už plechy před čtrnácti dny vyrovnávali. „Budeme s tím ale ještě muset něco udělat. Myslím si, že se plechy zvlnily kvůli tomu, že byl most přetížený. Jeho nosnost je třicet tun, zřejmě přes něj jelo těžší auto. Most totiž není ani osazený žádnou značkou, a to by měl,“ objasnil Kváč a zároveň naznačil, že uplatnění reklamace se nejspíš nebudou bránit.

Podle Hájka se však radní shodli na tom, že nosnost mostu může být klidně i nižší. „Nepožadujeme třicet tun, deset by mělo stačit,“ potvrdil Hájek.

Vyškovští radní nechali zchátralý most ve Smetanových sadech u zimního stadionu opravit na podzim loňského roku. Ani tehdy se však práce neobešly bez problémů. Protože nebylo možné opravit most na jeho původním místě, museli řemeslníci konstrukci přenést před budovu zimního stadionu. Řidiči jezdili po dobu opravy k zimnímu stadionu jen přes Jungmannovu ulici. Pracovníci rekonstruovali most až do konce listopadu, těžkou konstrukci potom museli zvednout jeřábem a usadit na původní místo.