Zápach výfukových plynů, typické bublání motorů chopperů i občasné ostré zavytí srdce silničních motorek, do toho všeho tepe hudba AC/DC. To jsou moje první dojmy po příjezdu na návrší nad Holubicemi. I kdyby mě sem někdo dopravil se zavázanýma očima, uhodl bych, že jsem na motorkářském srazu. A ne ledajakém. Kanálova stoka slaví už patnácté výročí.

Po páteční bouři připomíná místo srazu spíš Woodstock. „Není to tak hrozné jako vloni, to byla katastrofa. Počasí nám ještě celkem přeje,“ usmívá se jeden z organizátorů akce Marcel Štěpánek z Ivanovic na Hané.

Letošní Kanálova stoka je prý ve znamení hlavně solidní hudby, samozřejmě rockové. „Obrovský úspěch v pátek sklidili ABCD Hungary, což je vlastně AC/DC revival, museli hodně přidávat,“ pochvaluje si Štěpánek.

Když se dívám na ruch kolem sebe, říkám si, že zorganizovat takovou akci není žádná legrace. „Pracujeme na tom v podstatě rok dopředu, hlavně se musejí připravit smlouvy s kapelami. Člověka to musí bavit, jinak se to dělat nedá,“ tvrdí Marcel s tím, že od čtvrtka spal asi tak dvě hodiny. Zkrátka zajistit zábavu pro patnáct set lidí dá pořádně zabrat.

Opodál předvádějí svou techniku letošní premiéroví hosté srazu: policisté. Motorkáři si se zájmem prohlížejí superrychlý Volkswagen Passat dálniční policie. „Nemá omezovač, oficiálně jede dvě stě pětaosmdesát kilometrů v hodině. Zkrátka ukazujeme motorkářům, že na ně máme. Neujedou nám,“ objasňuje s úsměvem vyškovský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Policisté kvůli srazu zpřísnili kontroly a já se jim ani nedivím. Někteří účastníci srazu jsou dost v náladě už v deset dopoledne, jeden se nemůže ani udržet na nohou a padá do bahna. Organizátoři si prý ale umí zjednat pořádek. „Aby někdo jezdil ožralý, to prostě nepřipustíme,“ kategoricky říká Štěpánek.

Postarší hippíci, mladé dívky v motorkářských kombinézách, metalisti a rockeři, vysportovaní kulturisti i bílé límečky, ti všichni tvoří osazenstvo Kanálovy stoky. „Jsem tu už popáté. Nejvíc se mi líbilo vystoupení kapely Krucipüsk. Vyskandovali jsme je, hráli pět písniček navíc. Dobré bylo taky plivání ohně,“ svěřuje se třeba Mirek Žourek z Bučovic.

V poledne vyrážejí všichni střízliví na okružní spanilou jízdu po okolí. Pohled na průvod motorkářů si nenechají ujít také obyvatelé dědiny, v ulicích jich před domy postává spousta. Zkrátka Kanálova stoka je největší událost v obci. Motorkáře ještě čeká celá řada koncertů, strip show a také soutěže. Sraz končí až v neděli dopoledne.