V lokalitě zaseli travní směs s názvem Slunovrat od rousínovské firmy Agrostis. „Pro větší bohatost kvetení jsme ji doplnili o letničkovou směs Strakonická louka od výrobce Černý BIOPRO. Od druhého roku již na louce kvetly trvalky jako například kopretiny, len, krvavec, léčivé byliny a mnoho dalších, které v prvním roce teprve dělaly kořínky a přízemní růžice,“ popsala Mikulková.

Terezské údolí najdou výletníci na rozmezí Olomoucka a Prostějovka.
Nedaleko Vyškova. Ladoňky zdobí Terezské údolí. Skála hlídá tragický konec lásky

Letos je podle ní již louka velmi pestrá a nyní je těsně před rozkvětem. „Máme na ní umístěné lavičky i dřevěný prvek pro děti a naučné cedule, kde vše podrobně vysvětlujeme. Dále tam přibyly hmyzí domky, pítka pro ptáky, krmítka a ježkoviště,“ doplnila Mikulková.

Zdroj: Deník/Jakub Dostál

Hmyzí hotel je uměle vytvořený domeček, užitečnému hmyzu poskytuje bezpečný úkryt a poklidné místo k hnízdění. Jsou to především opylovači a hubitelé škůdců. Členové spolku do těchto domků umístili přírodní materiály, které takový hmyz ocení.

Modelářská výstava zavítala opět do Vyškova. Šikovné ruce z okolí navedl Maják
Modelářská výstava zavítala opět do Vyškova. Šikovné ruce z okolí navedl Maják

Zároveň se snaží o osvětu, pořádají senoseč. „O těchto loukách je ale ve veřejnosti stále malé povědomí. Narážíme například velmi často na argument, že kvetou málo. Skutečnou kvetoucí louku v přírodě totiž opravdu viděl jen málokdo. Jinak máme odezvy pozitivní, lidé si tam rádi sednou na lavičky a pozorují cvrkot. Maminky zase rády nechávají fotit svoje děti, školy se chodí podívat,“ shrnula Mikulková.

Kus přírody u sídliště

Kus přírody udržují lidé také v dalších městech na jihu Moravy. Například ve znojemských Příměticích už vykvetl teprve loni vysázený lesopark, v trávníku tam svítí kopretiny a další květiny typické pro louku. Místo láká k procházkám a odborníci si libují, že lokalita nedaleko sídliště pomohla k různorodosti života. „Navštěvují ji zejména pejskaři a ohlasy máme vesměs pozitivní. Některým může vadit oplocení, ale to má svou ochrannou funkci,“ sdělila za Městské lesy Znojmo Jana Trojanová.

Jak upozornila, místo není parkem a nemá ani nebude mít lavičky. Radost má ze spousty ptáků, kteří si prostor oblíbili. „Víme o sovách nebo hřivnáčích, lesopark ožívá. Třešně nejen že vykvetly, ale někde jsou již patrné i plody,“ dodala Trojanová.

Pořadatelé v rámci akce Dny Slavkova 2023 připravili pro návštěvníky bohatý program.
Tipy na víkend na Vyškovsku. Na akci Dny Slavkova vystoupí zpěvačka Anna K

Lesníci ve spolupráci s dobrovolníky tady na jaře vysázeli také duby, lípy, javory ale třeba i kdouloně či oskeruše. Nový lesopark ve Znojmě podle plánů změnil část ryze zemědělské krajiny ve zdravý prostor pro odpočinek i pro další generace. Součástí je i Alej zamilovaných. V ní bylo vysázeno na osmaosmdesát třešní, které si lidé měli možnost adoptovat. „Stromy jsou ale ještě malé a stín pro příjemnou procházku bude za dlouhou dobu. Místo je ale velmi hezké na pohled, poletují zde ptáci o motýli,“ sdělil Jakub Malačka, nynější zastupitel, který byl starostou v minulém volebním období. Právě za jeho působení lesopark vznikl, rozlohou má tři a půl hektaru.

Jeho údržba je zcela jiná, než v ostatních parcích ve městě. Prioritou je totiž podpořit výskyt a růst pestré druhové skladby zeleně. Před zhruba čtrnácti dny zde pracovníci Městských lesů mulčovali pěšiny, jak informoval mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík. „Ostatní plochy jsou zatím ponechané bez údržby právě z uvedeného důvodu podpory růstu zeleně,“ poukázal mluvčí.

Spartans závody a možná i bahenní koupel přilákaly soutěživé nadšence ke Kačenci
Spartans závody a možná i bahenní koupel přilákaly soutěživé nadšence ke Kačenci

Městské lesy každopádně plánují ožínání kolem vysázených stromů a keřů, aby byly chráněné před buřinou. Je to vytrvalá bylina, která může vyrůst až do výšky jednoho metru.