Muž, kterého hasiči našli v únoru mrtvého ve studni, patrně nebyl zavražděný.

Lékař už při prvotním ohledání nezjistil nic, co by nasvědčovalo tomu, že ho někdo zabil. Přesto, aby nic nezanedbali, policisté případ šetřili jako podezření z vraždy. Ani výsledky pitvy je ale nepotvrdily.

„Z pitevního protokolu vyplývá, že zemřel na utonutí. Nic nenasvědčuje tomu, že by podíl na jeho smrti měla jiná osoba,“ uvedla mluvčí krajských policistů Jana Šípková.

Událost se stala devětadvacátého února. Starého mládence, jedenapadesátiletého Pavla Panchartského, našli mrtvého hasiči při likvidaci požáru jeho domu.

Hasiči našli dvě ohniska požáru. Kvůli podezření na úmyslné zapálení zavolali policii. Zároveň hledali studnu, aby ji mohli využít při hašení. Když odtáhli betonový poklop studny v podlaze dílny, našli mrtvolu.

„Podle lékaře ležel mrtvý ve vodě dvanáct až čtyřiadvacet hodin. Což odpovídá. Ve čtvrtek ráno ho viděli v obchodě, ale večer už na svoje obvyklé pivečko do hospody nepřišel,“ řekl tehdy starosta Vladislav Horák.

Policie zajistila rekonstrukci události. „Udělali jsme vyšetřovací pokus. Muž stejné tělesné konstituce skutečně mohl za sebou zatáhnout víko studny,“ dodala Šípková. Doplnila, že muž měl finanční problémy. „V poslední době žil velmi bídně. Původně se živil drobnými opravami aut, ale před půl rokem mu odstřihli elektriku. Žil sám, dovnitř nikoho nepouštěl,“ řekl soused Josef Dej.

Podivný způsob smrti vyvolává řadu spekulací. Pomohl mu někdo dovnitř? Schoval se sám před násilníky, ale podchladil se, usnul a utopil v sotva metr vysoké vodě? Otázky vyvolává i oprátka, která visela ve stodole. Údajně si s ní stahoval věci z půdy. Nebo byla nachystaná pro něho?

Vyšetřování policisté ještě neukončili. „Čekáme na výsledky odborných expertíz,“ potvrdila Šípková. Provádějí i chemické testy. Jedna z verzí je, že byl před smrtí omámený. Přesto nejpravděpodobnější vyšetřovací verze je, že muž skutečně spáchal sebevraždu, byť velmi neobvyklým způsobem.

Za poslední půlrok by tak šlo už o čtvrtou sebevraždu na Vyškovsku. Všichni ostatní muži ukončili svůj život oběšením. Poslední smutný případ se stal v Moravských Málkovicích, kde si před několika dny sáhl na život šestatřicetiletý muž. Podle mluvčího vyškovské policie Aloise Gryce se oběsil na schodech vedoucích na půdu patrně kvůli rodinným problémům.