Podle starosty sboru Petra Poláčka obrat nastal po setkání s místostarostou vesnice Martinem Šujanem a hejtmanem Michalem Haškem na začátku dubna. „Hejtman naznačil, že záležitost je možné ošetřit smluvně s tím, že bychom platili symbolický nájem. A zřejmě i bez výběrového řízení," řekl Poláček.

Problém mají v neděli probírat mouřínovští zastupitelé na veřejném zasedání. V programu bod není, starosta Horák ale potvrdil, že se věcí zabývat budou. Jak ovšem naznačil, řešení nebude tak jednoduché, jak si hasiči myslí. Bez výběrového řízení to nepůjde. „Podle toho, s čím místostarosta ze schůzky s hejtmanem přišel, je nicméně možné udělat výběrové řízení přímo na konkrétní organizaci. Ještě nám ale budou radit krajští právníci," oznámil mouřínovský starosta.

V neděli tak zastupitelé budou rozhodovat jen o tom, zda se záměrem pronájmu souhlasí. Starosta zatím nechtěl prozradit, jak bude hlasovat. „V pátek nás ještě čeká pracovní schůzka. Takže teprve uvidím," dodal Horák.

Poláček je však přesvědčený, že většina zastupitelů bude hlasovat v prospěch hasičů. „Místostarosta mi na schůzce slíbil, že nás podpoří. Zatím se tedy zdá, že by to mohlo dopadnout pět ku čtyřem v náš prospěch," konstatoval starosta hasičů.

Dohoda je možná i podle hejtmana. „Na schůzce jsem oběma stranám navrhl možný postup. Teď je na mouřínovské radnici a sboru dobrovolných hasičů, zda k dohodě najdou vůli," vyjádřil se Hašek s tím, že na základě jeho návrhu by záležitost mohla být vyřízena do dvou měsíců.

Pokud tedy zastupitelé rozhodnou o pronájmu místností v obecní budově, kde sídlí dobrovolníci, začne se chystat znění záměru o výběrovém řízení a také smlouva. „O nich pak rovněž budou hlasovat zastupitelé. Další zasedání by mohlo být přibližně za měsíc," odhadoval starosta.

Sejdou se častěji

Zatím se sbor stále schází v budově patřící Mouřínovu. Využívají ji zhruba jednou měsíčně. Kvůli několika naplánovaným akcím to ale bude v následujícím období častěji. „Se starostou už jsme o tom mluvili. Sešli jsme se a naše plány jsme mu představili. Nyní nás nikdo nevyhazuje," sdělil Poláček.

Což prý nikdo nedělal ani doposud, jak poznamenal Horák. „Hasiči užívali a doteď užívají objekt bez smlouvy. Byli jsme domluvení, že záležitost vyřešíme v tichosti. Pokud bychom sepsali nájemní smlouvu bez výběrového řízení, někdo by nás mohl napadnout a byla by neplatná. Nejsme soukromá firma, musíme postupovat podle zákona o obcích," zdůraznil starosta Mouřínova.

Sbor má nyní třiatřicet členů, deset z nich tvoří zásahovou jednotku. Tu na rozdíl od sboru zřizuje obec. Pokud by se její vedení s hasiči nedohodlo, Poláček už dřív nevyloučil, že by to mohlo znamenat jak konec sboru, tak i jednotky. „Což by nebylo dobré. Do Mouřínova není nejlepší dojezd. Na cestě jsou koleje, a když jsou závory dole, jsou to právě dobrovolníci, kdo může být v místě události v obci jako první," poznamenal před časem velitel bučovické jednotky Ivo Kaňa. Starosta by sice musel vytvořit novou, to by ale nějakou dobu trvalo.

Řeší pronájem:Mouřínovský sbor dobrovolných hasičů využívá dvě místnosti v obecní budově. Právě o jejich pronájmu mají v neděli rozhodovat zastupitelé vesnice. Než ale obec záměr vyvěsí, případně dojde k podpisu smlouvy, uběhne ještě několik týdnů.