Se současným mrazivým počasím se opět objevují volání tohoto typu. „V úterý 9. ledna jsme řešili podobné události na Hodonínsku i Břeclavsku. Po příjezdu a vstupu hasičů na ledovou plochu se však opeřenci zvedli a odletěli,“ sdělili jihomoravští hasiči na sociálních sítích.
Jak doplnili, jednotky jsou i nadále připraveny vyjíždět k záchraně lidí a zvířat na vodních hladinách. „V případě labutí však ve většině případů záchrana není nutná. Zvířata odpočívají a šetří energii. Pokud by lidé měli podezření, mohou zkusit opeřence vyplašit a zjistit, zda odletí,“ poradili hasiči.
V prosinci potřebovalo záchranu srnče, které se nedokázalo dostat ze zamrzlého rybníku v Brně-Jehnicích. Případ si můžete připomenout ZDE.
Zároveň hasiči upozornili, že v žádném případě nedoporučují vstup na ledovou plochu.
Varování z Povodí Moravy
Před takovým počínáním varovali i vodohospodáři. Během posledních dnů vlivem nízkých teplot totiž hladiny vodních nádrží postupně zamrzají. „V současnosti led na vodních nádržích teprve vzniká, jeho tloušťka je maximálně v jednotkách centimetrů. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec, proto nedoporučujeme na led vstupovat,“ poukázal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Doplnil, že během týdne má sice dále mrznout, s ohledem na hydrologickou situaci budou provádět manipulace na vodních nádržích. „Vlivem kolísání hladiny může dojít k prolomení zdánlivě dostatečně silného ledu i při menším zatížení,“ varoval.
Vstup na zamrzlé plochy vodních nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí. „Dále upozorňujeme, že vodní nádrže na jihu Moravy, jako jsou Boskovice, Opatovice nebo Znojmo, jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy. Platí tam zákaz vstupu obecně. Zákaz vstupu platí také na střední nádrž novomlýnských nádrží,“ zakončil Chmelař.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se, jak proudí Dyje v centru Břeclavi. Hráze jsou podmáčené